Przewożenie artykułów spożywczych to jeden z najbardziej wymagających typów transportu lądowego. Wpływ na taki stan rzeczy mają różnorodne normy oraz rozmaitość produktów, która sprawia, że konkretne rodzaje żywności należy przewozić w konkretnych warunkach. W trakcie transportu żywności ryzyko uszkodzenia towaru jest większe niż w przypadku innych produktów. Zatem o czym trzeba pamiętać podczas przewożenia jedzenia?

Jakie pojazdy wykorzystywane są do przewożenia żywności?

W przewożeniu artykułów spożywczych ważną funkcję pełni czas, ponieważ żywność ma ograniczoną przydatność do spożycia. Innym istotnym czynnikiem jest zachowanie odpowiednich warunków w trakcie transportu. Biorąc to pod uwagę, transport żywności często ma charakter lądowy, ponieważ wypada znacznie lepiej od transportu morskiego i lotniczego. Dystrybucja artykułów spożywczych, którą zajmuje się firma transportowa Bestum z Krakowa, wymaga zastosowania odpowiednich pojazdów, które dobierane są do charakteru przewożonych towarów. Najczęściej samochody transportowe dzieli się na chłodnicze i grzewcze. Te pierwsze można jeszcze bardziej podzielić. Wówczas wyróżniamy:

  • pojazdy izotermiczne,
  • pojazdy chłodnicze,
  • lodownie.

Pojazdy izotermiczne nie mają własnego systemu chłodzenia, aczkolwiek wszystkie jego ściany są izolowane, co umożliwia utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz podczas całej drogi. Pojazdy chłodnicze mają izolowane ściany i dach, a dodatkowo wyposażone są w system chłodzenia mechanicznego. Dzięki temu możliwe jest obniżenie temperatury wewnątrz pojazdu do -20 stopni Celsjusza. Natomiast lodownie to pojazdy z izolowanymi ścianami i dachem oraz z systemem chłodzenia.

Transport artykułów spożywczych, a wymogi

Zanim możliwe będzie przewożenie produktów spożywczych, firma transportowa musi spełnić rozmaite warunki. Przede wszystkim pojazdy, które służą do przewożenia żywności, muszą zostać zatwierdzone przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny. Dodatkowo, jeżeli transportowane będzie mięso i produkty pochodzące od zwierząt, taki pojazd musi być zarejestrowany w Głównym Inspektoracie Weterynaryjnym. Jednym z wymogów jest również posiadanie aktualnej książeczki sanepidowskiej przez kierowcę, a produkty przewożone muszą być zarejestrowane przez powiatowego lekarza weterynarii.

Oprócz tego pojazdy chłodnicze muszą być wyposażone w system monitorujący oraz zapisujący temperaturę panującą wewnątrz pomieszczenia, w którym znajduje się żywność. Wpływa na to konieczność utrzymania odpowiedniej temperatury w trakcie całego przejazdu. Produkty, które uległy rozmrożeniu i ponownemu zamrożeniu podczas transportu, byłyby tak samo niebezpieczne dla zdrowia człowieka, jak te przechowywane w nieodpowiednich warunkach.

W przypadku transportowania produktów pochodzenia roślinnego nie wymaga się utrzymywania temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza, aczkolwiek towary te wymagają ochrony przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi. Dodatkowo żywność roślinna musi być przewożona odpowiednim rodzajem pojazdów, które wykorzystywane są jedynie do przewozu żywności. Taki samochód musi być odpowiednio oznakowany.