Beton architektoniczny stał się ostatnio niezwykle popularny. Minimalistyczne budynki, których się nie tynkuje, a także wnętrza, gdzie staje się on elementem dekoracyjnych – to już codzienność.  Ze względu na swoją specyfikację jest doskonałym narzędziem do tworzenia niezapomnianych realizacji. Co warto wiedzieć o betonie architektonicznym? Zapraszam do lektury.

Co to jest beton architektoniczny?

To specjalna mieszanka betonowa, która musi być tak skomponowana, żeby tworzyła gładką powierzchnię o wysokich standardach estetycznych. Będzie wyeksponowana na elementach konstrukcji, które nie będą niczym przykryte, ze względu na swoją fakturę i wygląd. Jeśli wybierasz ten materiał, zwróć szczególną uwagę na jego wytrzymałość i ogólne przeznaczenie.  Można osiągnąć różne efekty, między innymi porowatość, kolor, ilość przebarwień, a także sam rodzaj faktury, wytrzymałość, odporność ogniową i mechaniczną.

Jakie czynniki mają wpływ na ostateczny wygląd elementów?

Efekt, jaki ostatecznie uzyskamy, jest w znacznej mierze zależny od wykonania. To połowa sukcesu. Należy pamiętać, że jest to forma ostateczna elementu, który odlewamy i ważne jest to, żeby dołożyć wszelkich starań podczas przygotowywania szalunku i jego elementów. Cała struktura drewna, z którego stworzymy formę, będzie widoczna na końcowym elemencie. Ważna jest więc jego jakość. Dlatego istotne jest dokładne opisanie w projekcie, jaki ma być ostateczny efekt.

Od pracy zespołu wykonawczego zależy naprawdę bardzo dużo. Równie ważna jest mieszanka betonu. Jego skład zawsze jest opracowywany przez profesjonalnych technologów. Zarówno produkcją, jak i transportem betonu zajmuje się firma Wojtal Transport Sp. z o.o. Transport gotowego surowca na miejsce budowy jest tak samo istotny. Jest on przewożony w specjalnych gruszkach – betonomieszarkach transportowych.

Szalunek i jego wpływ na fakturę betonu

Przede wszystkim ważne jest dobre ułożenie i jakość elementów drewnianych, które stworzą formę, do której będzie wlany beton. Ważne jest stworzenie takiego układu szalunków, żeby układ desek odbitych na ostatecznym elemencie był odpowiedni. Podstawą jest stworzenie szczelnej formy, przez którą nie będzie przeciekać woda. Zastosowanie specjalnego środka adhezyjnego umożliwi bezproblemowe rozszalowanie elementu po skończonej pracy. Nie chcemy przecież, żeby drewno przywarło do naszej ściany, całkowicie zaburzyłoby to estetykę elementu.

Czy warto wybrać beton architektoniczny?

Gotowe elementy z betonu architektonicznego są najczęściej bardzo estetyczne. Architektom zależy an stworzeniu odpowiednich warunków światłocieniowych i piękne rozrzeźbienie bryły budynku, która stworzy najlepsze efekty przestrzenne. Istotna jest też smukłość i delikatność zarówno pod względem gabarytowym, jak i wizualnym. Bardzo ważne w kształtowaniu przestrzeni jest skupienie uwagi na szczegółach i stworzenie detali, które często wymagają użycia najwyższych klas betonu. Najlepszej klasy obiekty wymagają użycia najlepszych materiałów i najnowszych technologii, które nieraz są specjalnie dopasowywane i przekształcane na potrzeby danej realizacji.