Tachograf jest urządzeniem, które obowiązkowo musi posiadać każdy samochód o masie powyżej 3,5 t. Rozporządzenie, obejmuje w tym zakresie samochody ciężarowe, dostawcze oraz także osobowe, które mają możliwość przewożenia powyżej 9 osób. Wyjątkiem są pojazdy leśne oraz rolnicze. Firma Tacho-Serwis zamontuje najnowszy system do Twojego pojazdu. Sprawdź to!
Jak działa tachograf?
Tachograf rejestruje ilość przejechanych kilometrów. Dzięki niemu można też sprawdzić, czy kierowca wykorzystał poprawnie obowiązkowe przerwy. Ma to na celu zlikwidowanie wyzysku oraz zminimalizowanie zdarzeń drogowych, których przyczyną byłoby skrajne zmęczenie organizmu. Wyróżniamy dwa rodzaje tachografów, które inaczej zapisują dane. Urządzenia analogowe, które można spotkać jeszcze w pojazdach rejestrowanych przed 2007 rokiem. Z kolei od 15 lat zakładane są głównie tachografy cyfrowe.
Zapis odbywa się za pośrednictwem impulsów, które są wysyłane do tachografu ze skrzyni biegów, dodatkowo mogą być odczytywane obroty silnika
— informuje pracownik firmy Tacho-Serwis.
Właściwości tachografów
Tachografy analogowe nie są dokładne, dodatkowo są podatne na celowe manipulacje. Głównie dlatego ich montaż został wstrzymany. Pod żadnym pozorem nie wolno ich posiadać w samochodzie po 2007 roku, ponieważ może nas czekać wysoka kara pieniężna.
Tachograf cyfrowy zapisuje dane na dysku twardym i karcie z chipem. W takiej sytuacji zdecydowanie ciężej zmienić zapis. Przypomina z wyglądu radio samochodowe, a montowany jest w desce rozdzielczej.
Kalibracja tachografu i zrzut danych
Regularna kontrola i kalibracja tachografów, jest obowiązkowa, najlepiej wykonywać ją co dwa lata. Działania te wykonuje warsztat Tacho-Serwis. Obowiązkowe jest napisanie na tarczce danych kierowcy, numerów rejestracyjnych pojazdu, daty, miejsca rozpoczęcia oraz zakończenia pracy wraz z początkowym i końcowym stanem licznika samochodu. Tak naprawdę aktualna kalibracja jest niezbędnym warunkiem do uzyskania pozytywnej oceny przeglądu pojazdu.