Ozonowanie to skuteczna i bezpieczna metoda dezynfekcji, która nie wymaga użycia preparatów bakteriobójczych. Ma bardzo szerokie zastosowanie. Ozonować można mieszkania, biura, szpitale, sprzęt medyczny, siłownie, baseny, a nawet odzież i buty. Metoda ta jest również skuteczna przy dezynfekcji klimatyzacji i samochodu. Zobacz, na czym polega i jakie ma zalety.

Dlaczego klimatyzację należy serwisować i ozonować?

Klimatyzacja samochodowa nie tylko zapewnia przyjemne uczucie chłodu w gorące upalne dni, ale również wysusza powietrze i nie doprowadza do zaparowania okien, a także dba o wysoką jakość powietrza we wnętrzu auta. To właśnie ona „zbiera” kurz, drobnoustroje i inne związki, które nie służą zdrowiu. Aby mogła pracować na najwyższych obrotach i spełniać swoje zadania, powinna być regularnie serwisowana. Serwis klimatyzacji polega m.in. na wymianie filtrów, uzupełnieniu czynnika chłodzącego, sprawdzeniu szczelności układu, gruntownym czyszczeniu. Serwis warto uzupełnić o usługę ozonowania, czyli gruntownej dezynfekcji. Serwis i ozonowanie klimatyzacji zapewniają cichą i efektywną pracę urządzenia oraz czyste powietrze we wnętrzu auta.

Brak dbałości o klimatyzację w samochodzie powoduje kosztowne naprawy kompresora i innych podzespołów mechanicznych tego układu, a zaniedbania regularnej dezynfekcji (poprzez np. ozonowanie) i wymiany filtra kabiny powodują dalszy rozwój bakterii i wirusów - w klimatyzacji i całym samochodzie. W szczególności powinny o to dbać osoby z astmą, alergią lub innymi chorobami płucnymi (dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych), ale także osoby zdrowe. U nich zagrzybiony układ klimatyzacji może doprowadzić do astmy, alergii i innych zdrowotnych problemów.

Na czym polega ozonowanie klimatyzacji?

Ozonowanie to prosta, efektywna i bezpieczna metoda dezynfekcji. Tak jak sugeruje nazwa, wykorzystuje się w niej gaz - ozon. Technika ta zawdzięcza swoją skuteczność właściwościom ozonu - gaz ten w zetknięciu z drobnoustrojami lub szkodliwymi związkami organicznymi (np. pleśnią), neutralizuje je. Sam ozon jest nietrwały i rozkłada się do tlenu.

Do tej techniki dezynfekcji używa się specjalistycznych generatorów ozonu. Sam proces jest dość prosty. Generator ustawia się we wnętrzu samochodu, np. na podłodze, a wylot urządzenia ustawia się w stronę schowka. Klimatyzację należy włączyć, kratki wentylacyjne otworzyć, drzwi i okna zamknąć. Oczywiście podczas ozonowania nie należy przebywać w pojeździe. Po skończonym ozonowaniu należy przez minimum kilka minut wietrzyć auto. I to w zasadzie wszystko.

Zalety ozonowania

Po takim zabiegu wszystkie nieprzyjemne zapachy (np. zapach tytoniu) są usunięte, podobnie jak i drobnoustroje (na przykład wirusy, bakterie), pleśń, grzyby, roztocza, pyłki kwiatowe i inne alergeny. Mimo że jest to proces bezpieczny, powinien być wykonany pod doświadczonym okiem mechanika, na przykład z firmy Auto Naprawa Robert Belczyk z miejscowości Raszyn (województwo mazowieckie). Ozonowanie warto wykonywać przynajmniej raz do roku, podczas serwisu klimatyzacji, a także zawsze wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba (np. czuć w samochodzie nieprzyjemne zapachy). Częstotliwość ozonowania warto zwiększyć także wtedy, gdy w samochodzie często są przewożone zwierzęta domowe.