W niektórych sytuacjach jedynym rozwiązaniem pozostaje dla właściciela pojazdu jego złomowanie na przystosowanej do tego stacji demontażu. W takich miejscach niezbędne jest jednak dotrzymywanie związanych z całym procesem formalności. Z tego względu konieczne jest przedstawienie najważniejszych dokumentów – które z nich są wymagane przez punkty zajmujące się złomowaniem pojazdów?

Właściciel na miejscu

Złomowanie pojazdu nie może odbyć się bez zgody jego właściciela. W tym celu najlepszym rozwiązaniem jest jego pojawienie się w punkcie zajmującym się tego typu usługami. Przedstawiony przez niego dowód osobisty to pierwszy z dokumentów, które niezbędne są do rozpoczęcia w pełni legalnego, profesjonalnego złomowania pojazdu. Co jednak w sytuacji, gdy w dowodzie rejestracyjnym wpisanych jest np. kilku właścicieli? Każdy z nich musi przygotować specjalne upoważnienie, bez którego stacja demontażu nie rozpocznie złomowania pojazdu.

W dowodzie rejestracyjnym niekiedy z różnych przyczyn wpisane są też np. poprzedni właściciele samochodu. Także i w tej sytuacji konieczne jest przedstawienie odpowiedniej dokumentacji świadczącej o tym, że pojazd należy do osoby chcącej go zezłomować. Może to być m.in. umowa kupna-sprzedaży, akt darowizny czy faktura. Rzetelnie do realizowanych czynności podchodzą specjaliści z Autozłom24h.Com, którzy zapewnia odpowiednie złomowanie każdego typu pojazdu. Samochody osobowe, ciężarowe, ale też motocykle czy autobusy w ten właśnie sposób są demontowane i mogą zostać z powodzeniem wyrejestrowane.

Dokumenty pojazdu

Złomowanie pojazdu wymaga także przedstawienia dokumentacji z nim związanej. To przede wszystkim dowód rejestracyjny. Jeżeli została przez stosowny urząd wydana karta pojazdu, to również i ona powinna być przedstawiona na stacji demontażu. W sytuacji, gdy kompletna dokumentacja jest w posiadaniu osoby określanej jako właściciel pojazdu, można przeprowadzić jego odpowiednie złomowanie. To natomiast kończy się wydaniem przez specjalistyczny punkt zaświadczenia o złomowaniu pojazdu.

Niezbędne formalności pozwalają zrealizować cały proces w pełni legalnie i zgodnie z wolą osób upoważnionych, którzy mają status właściciela danego samochodu, autobusu czy motocykla. To bardzo istotne, bowiem pozwala uniknąć spornych sytuacji, dlatego warto przed oddaniem auta na złom pamiętać o skompletowaniu dokumentów. Należy również zwrócić uwagę na stację demontażu – powinna ona nie tylko sprawdzać najważniejsze informacje, ale też wydawać wspomniane już zaświadczenie o złomowaniu, które może być podstawą do wyrejestrowania pojazdu.