Usługi blacharskie są nieocenione zwłaszcza w przypadku wypadków samochodowych i napraw karoserii wymagających pomocy specjalistów. Blacharz samochodowy często mylony jest z mechanikiem, ale jak się jednak okazuje, osoba wykonująca ten zawód nie musi znać się na naprawie podzespołów znajdujących się w pojeździe. Sprawdź, na czym dokładnie polega ten zawód i co konkretnie należy do jego zadań!

Na czym polega praca blacharza?

Zawód ten najczęściej obejmuje naprawy blacharskie samochodów powypadkowych lub aut, które wymagają wymiany lub konserwacji elementów nadwozia. Blacharze specjalizują się w przygotowywaniu karoserii, tak aby można było później bez przeszkód przeprowadzić dalsze prace. Oprócz tego osoby zajmujące się tą dziedziną naprawiają i konserwują nadwozia, w przypadku których wystąpiła korozja. Fachowiec w swojej pracy wykorzystuje specjalistyczne narzędzia, które pozwalają mu zagwarantować wysoką jakość usług oraz szybkie i sprawne wykonanie zlecenia – opowiada nasz ekspert.

Większość osób wykonujących ten zawód podejmuje ścisłą współpracę z godnymi polecenia mechanikami i lakiernikami. Nierzadko blacharze decydują się także rozbudować swoją ofertę o lakiernictwo, co w przyszłości pozwala im świadczyć kompleksowe naprawy blacharsko-lakiernicze.

Kto może zajmować się blacharstwem samochodowym?

Blacharzem może zostać osoba, która posiada wykształcenie o adekwatnym profilu. W zawodzie tym świetnie sprawdzą się więc absolwenci zawodówek i techników o profilu mechanicznym lub samochodowym. Świetnym blacharzem może być też każdy, kto ukończył profilowany kurs. W tym zawodzie liczą się przede wszystkim praktyczne umiejętności, a nie wiedza teoretyczna. Godny polecenia specjalista powinien potrafić czytać rysunki techniczne, wykonywać szkice nadwozia i mieć umiejętność odpowiedniego dobierania materiałów adekwatnie do wymagań konkretnego modelu pojazdu – podpowiada przedstawiciel firmy Kotas Krystyna Lakiernictwo Pojazdowe.

Gdzie blacharz może szukać pracy?

Rynek wciąż potrzebuje dobrych blacharzy, którzy są w stanie pochwalić się wysokiej klasy umiejętnościami i niezbędną wiedzą. Tacy specjaliści mogą poszukiwać pracy np. w autoryzowanych serwisach lub w zakładach mechaniki samochodowej. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby osoba świetnie odnajdująca się w tej tematyce, otworzyła swoje własne przedsiębiorstwo i działała na własną rękę.

Zawód blacharza to bardzo rozwojowa profesja. Osoba specjalizująca się w tym zakresie musi stale orientować się w dokumentacji technicznej aut różnych marek. Konieczne jest więc częste doskonalenie swoich umiejętności poprzez uczestnictwo w różnorodnych kursach – opowiada ekspert. Możliwości w tej materii jest naprawdę bardzo wiele. Jak twierdzi nasz rozmówca – Blacharz samochodowy posiadający wysokie kwalifikacje może szukać pracy nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Prawdziwi specjaliści potrzebni są zwłaszcza w Niemczech, Holandii i Norwegii.