Każdy właściciel motoroweru, motocyklu, samochodu czy ciągnika musi pamiętać o regularnym wykonywaniu obowiązkowych badań technicznych. Bez nich nie można legalnie jeździć samochodem. Zastanawiasz się, jak często należy zgłaszać się do stacji kontroli pojazdów? Co jest sprawdzane podczas badania technicznego? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

Przegląd techniczny a badanie techniczne

Wiele osób udając się do stacji kontroli pojazdów na coroczną kontrolę auta, mylnie używa pojęć – przegląd techniczny, badanie techniczne, przegląd okresowy, przegląd rejestracyjny – jako synonimów. Tymczasem usługi te nie są tożsame i wykonuje się je w różnych sytuacjach.

Zgodnie z prawem pojazdy, aby zostały dopuszczone do ruchu publicznego, muszą obowiązkowo, przejść okresowe badanie techniczne w profesjonalnych, licencjonowanych stacjach diagnostycznych. Natomiast przegląd techniczny dotycz kontroli stanu technicznego pojazdu zalecanej np. przez producenta samochodu. Co kluczowe – nie jest on obowiązkowy, ale często niezbędny, aby zachować gwarancję producenta.

Jak często wykonywać badanie techniczne?

Standardowe badanie techniczne pojazdu, które dopuszcza auto do legalnego poruszania się po drogach, musi być przeprowadzone co 12 miesięcy. Ale chociaż jest to najpopularniejszy wariant procedury, zdarzają się od niej odstępstwa. Otóż jeśli kupisz nowy samochód, który napędzany jest benzyną, pierwszą kontrolę techniczną możesz wykonać dopiero po 3 latach. Natomiast kolejną po następnych dwóch latach i dopiero wtedy konieczne jest powtarzanie badań co roku. Trzeba jednak podkreślić, że przepis ten nie dotyczy taksówek, samochodów używanych przez szkoły jazdy oraz samochodów na gaz.

Badanie techniczne – zakres usług

Aby badanie techniczne było wykonane profesjonalnie oraz zgodnie z wszelkimi regulacjami prawnymi i normami niezbędna jest wizyta w specjalistycznych placówkach, takich jak Stacja Kontroli Pojazdów Dekar znajdująca się w Janiszewie. Okresowe badanie techniczne przeprowadzane jest dla: motorowerów, motocykli i ciągników rolniczych do 3,5t, samochodów osobowych, dostawczych i autobusów do 3,5t oraz pojazdów wyposażonych w instalację gazową. Podczas badania sprawdzane są wszelkie, najważniejsze dla prawidłowego funkcjonowania pojazdu systemy i podzespoły, m.in.:

  • silnik,

  • hamulce,

  • zawieszenie,

  • układ kierowniczy,

  • układ wydechowy,

  • ogumienie,

  • nadwozie,

  • oświetlenie,

  • stan płynów eksploatacyjnych.

Wiele stacji oferuje także dodatkowe badania techniczne np. pojazdów po wypadku, pojazdów uprzywilejowanych czy też pojazdów przed zakupem.