Blog Panoramy Firm

Regeneracje wahaczy samochodowych

Materiał partnera
2019-10-07
zawieszenie

Przywrócenie zawieszenia samochodowego do prawidłowego użytku jest przeprowadzane między innymi w procesie regeneracji wahaczy samochodowych. Proces ten wykonywany jest jednak tylko przez specjalistyczne pracownie, które współpracują często zarówno z klientami indywidualnymi, jak i biznesowymi – komisami, firmami transportowymi, czy grupami leasingowymi.

Wahacze – czym są i dlaczego są takie ważne?

Za wahacze uznaje się sztywny i stabilny człon mechanizmu, którego zadaniem jest wykonywanie cyklicznego ruchu obrotowego o ograniczonym kącie. To właśnie ta właściwość oraz budowa wahaczy powodują, że podzespoły te są bardzo ważne przy zapewnianiu nośności dla wielu elementu zawieszenia pojazdu. Wahacze, co warto wiedzieć, są również określane, jako łącznik pomiędzy kołem (jego piastą) a nadwoziem auta. To one zatem odpowiadają za stabilność auta i poprawę bezpieczeństwa jazdy!

Regeneracja wahacza – czy jest opłacalna?

Regeneracja wahacza nie zawsze jest możliwa. Zależy to od marki samochodu, oraz od poziomu uszkodzenia podzespołu. Należy jednak zwrócić uwagę na ważną rolę, jaką odgrywają te elementy. Zakres eksploatacji jest bowiem tak duży, że okresowo trzeba wykonywać przeglądy, a dzięki temu również regeneracje. Te dzisiaj najczęściej nie polegają całemu odświeżeniu, ale wymianie tulei oraz sworzni. Jeżeli zatem konstrukcja wahacza jest w pełni sprawna, co oznacza brak pęknięć, a samochód nie brał udziału w żadnej kolizji, wahacz prawdopodobnie będzie kwalifikował się do profesjonalnej regeneracji.

Wymiana wahacza

Większym wydatkiem dla użytkowników samochodów jest wymiana wahacza. Niestety jest to konieczne w przypadku wystąpienia na jego powierzchni znacznych przetarć, pęknięć, czy odkształceń. Jest to również ważne w przypadku uszkodzeń tulei, czy sworzni, które tworzą z wahaczem stałą konstrukcję, niemożliwą do częściowego demontażu. Na szczęście dzisiaj wahacze nie są bardzo drogie, dlatego ich wymiana nie powinna być obciążająca i  czasochłonna.

Gdzie udać się na regenerację zawieszenia auta?

Regeneracja zawieszenia auta to tak naprawdę szereg różnorodnych procesów. Mowa o omawianej regeneracji wahacza, przekładni kierowniczej, czy też tylnej belki. Zajmują się tym zaś przede wszystkim wyspecjalizowane pracownie motoryzacyjne. Przykładem jest firma Regeneracji Przekładni Kierowniczych Krzysztofa Krupińskiego, która działa w Katowicach. To właśnie takie warsztaty są gotowe na obsługę m.in. właścicieli popularnych w Polsce Volkswagenów, które wielokrotnie pierwotnie mają montowane średniej jakości wahacze.