Wszyscy kierowcy doskonale wiedząc, że o swój samochód należy dbać. Chodzi tu nie tylko o czyszczenie samochodu, czy naprawę uszkodzonych elementów. Równie ważna jest wymiana płynów eksploatacyjnych. Jednym z nich jest olej. Wymiana oleju nie jest czynnością wykonywaną bez powodu. Olej służy do smarowania i chłodzenia silnika, przez co zużywa się dość szybko. Wymieniając olej nie możemy również zapomnieć o wymianie filtra oleju, którego zadaniem jest oczyszczanie oleju z niewielkich zanieczyszczeń.

Olej silnikowy – czym dokładnie jest?

Olej służy do smarowania i chłodzenia silnika. Poza tym gwarantuje sprawne działanie silnika w rozmaitych temperaturach. Uważa się go za jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodach.

Olej jest mieszanką produktów destylacji ropy lub syntezy węglowodorów, a także dodatków uszlachetniających. Odpowiada on za ochronę cylindrów i tłoków poprzez ograniczenie gromadzenia się zanieczyszczeń. Dodatki uszlachetniające odpowiadają za prawidłowe smarowanie oraz zmniejszają współczynnik tarcia. W ten sposób chroni się silnik. Stąd wynika, że olej silnikowy wpływa na zminimalizowanie mechanicznego zużycia i tarcia, chroni silnik przed korozją, chłodzi elementy silnika oraz tłumi drgania, które powstają w trakcie pracy silnika.

Oczywiście do prawidłowej pracy silnika konieczny jest wybór odpowiedniego rodzaju oleju. Na rynku dostępne są rozmaite warianty. Oleje silnikowe dzieli się na:

  • oleje syntetyczne,
  • oleje półsyntetyczne,
  • oleje mineralne.

Oleje syntetyczne mogą pracować w wyższych temperaturach od pozostałych olejów. To sprawia, że nie odkładają się one w postaci nagaru w środku silnika. To z kolei gwarantuje dłuższe jego użytkowanie. Ten rodzaj oleju zachowuje płynność w temperaturze nawet -60 stopni Celsjusza. Oleje półsyntetyczne nie są gwarancją tak wysokich parametrów jak oleje syntetyczne, aczkolwiek są tańsze jeśli chodzi o utrzymanie odpowiedniej ochrony silnika. Z kolei oleje mineralne cechują się najgorszymi właściwościami. Stosuje się je przede wszystkim w samochodach starszych.

Jak sprawdzać poziom oleju i kiedy go wymienić?

Zadaniem kierowcy jest regularne sprawdzanie poziomu oleju. W tym celu wykorzystuje się bagnet znajdujący się pod maską auta, przy silniku. Zanim jednak sprawdzimy olej należy zadbać o to, by pojazd stał na równej powierzchni. Ważne jest, by tej czynności nie wykonywać na gorącym silniku. Należy odczekać aż ten ostygnie. Pamiętajmy również, by nie sprawdzać oleju na włączonym silniku. Oczywiście przed sprawdzeniem stanu oleju trzeba wytrzeć bagnet i ponownie go zanurzyć. Wówczas otrzymamy prawidłowy wynik pomiaru.

Wymiana oleju sugerowana jest przez producentów samochodów. W przypadku nowych aut producenci rozciągają interwały rozdzielające wymianę oleju i filtra, jednakże to założenie sprawdza się, gdy korzystamy z olejów i filtrów najwyższej jakości. Mechanicy samochodowi z Auto Proserwis zajmujący się takimi czynnościami zalecają, by wymiana oleju odbywała się co 15 – 20 tys. km. Jeśli głównie przemierzamy krótkie odcinki, wówczas warto wymieniać olej nieco szybciej.