Stały rozwój jest obowiązkowym elementem doskonalenia zawodowego nauczycieli. Proces kształcenia jest w pełni zaplanowany i opiera się na ciągłym podwyższaniu i zmianie zawodowych kompetencji oraz kwalifikacji. Rozwój osobowości i samokształcenie jest w tym procesie równie ważne. Ponieważ współczesne szkolnictwo w Polsce stale się zmienia, pomocne mogą być organizowane przez firmy szkolenia dla nauczycieli. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

Co wchodzi w skład szkoleń dla nauczycieli? 

Szkolenia zawodowe prowadzone w konkretnej dziedzinie pozwalają na rozwijanie kwalifikacji i zdobywanie nowych umiejętności. Kursy te mogą być skierowane do konkretnych grup pedagogów w przedszkolach, szkołach podstawowych czy wyższych. W zakres kursów dla nauczycieli wchodzi m.in. metodyka. W trakcie zajęć nauczyciele uczą się nowych sposobów pracy z uczniami. Sposoby te mogą one koncentrować na rozwijaniu w dzieciach kreatywności dzięki stosowaniu ruchowych czy plastycznych lekcji, a przy okazji pokazywać, jak w atrakcyjny sposób dzielić się z uczniami wiedzą. 

Oprócz tego dostępne są szkolenia dla nauczycieli z zakresu dydaktyki czy rozwoju osobistego. Pokazują one, jak powinna wyglądać praca z podopiecznymi mającymi problemy z koncentracją oraz jak pomóc rozwijać w nich zdolność nauki.

Dzięki składającym się z kilku modułów treningom pedagog jest świadomy własnych emocji i odpowiedzialności prawnej. Ponadto, prowadzący szkolenia dla nauczycieli instruują, jak powinna wyglądać idealna współpraca z trudnym rodzicem. Przekazują także wiedzę z zakresu korzystania z nowoczesnych technologii oraz uczą prawidłowego systemu oceniania.

Szkolenia rady pedagogicznej obejmują zwykle tematykę organizacyjną, np. wprowadzania zmian w placówce edukacyjnej oraz dydaktyczny, psychologiczny i wychowawczy rozwój zdolności pedagoga. Przygotowują również do pracy z uczniami mającymi specjalne potrzeby edukacyjne np. dyslektykami czy diabetykami. Podczas zajęć teoretycznych można się za to nauczyć np. dedukcyjnego rozumowania czy popularnych metod np. burzy mózgów.

Szkolenia online dla nauczycieli

Dostępne kursy kwalifikacyjne dla nauczycieli online mogą być płatne lub darmowe. Różnią się z reguły od siebie sposobem zapisu, przebiegiem oraz wieńczącymi cały proces egzaminami. Zwykle też zapisy trwają przez kilka tygodni. Przedtem można się zapoznać na stronie WWW firmy szkoleniowej z tematyką kursu, zespołem trenerów, celami i odbiorcami, terminami, programem oraz czasem trwania.

Bezpłatne szkolenia dla nauczycieli są wybierane najczęściej. Warto jednak wiedzieć, że za egzamin wymagana jest zapłata. Pozwala to na otrzymanie niezbędnego certyfikatu. W ich trakcie nauczyciele i pedagodzy mogą korzystać z materiałów w formie plików wideo, audio, PDF oraz prezentacji. Często uczestnicy mają także do dyspozycji fora, gdzie mogą zadawać pytania lub prowadzić dyskusje z innymi kursantami i prowadzącymi zajęcia oraz webinaria (internetowe seminaria). Wiedza teoretyczna jest przekazywana w połączeniu z danymi przykładami oraz ćwiczeniami.

Co dają szkolenia dla nauczycieli?

Do głównych korzyści ze szkoleń nauczycieli i kursów zawodowych zaliczają się:

  • Podniesienie kwalifikacji. Zwiększenie zdolności nauczyciela do wypełniania zawodu. 
  • Poprawa sposobu nauczania.
  • Zwiększenie wykształcenia kadry dydaktycznej.
  • Pozytywny wpływ na prestiż placówki edukacyjnej.
  • Rozwijanie zawodowej kariery. 
  • Samorealizacja i motywacja do nauczania.
  • Szansa na zawodowy awans.
  • Integracja w zespole.

Aby zapisać się na wybrany kurs dla nauczycieli, wystarczy z reguły wypełnić formularz na stronie internetowej prowadzącego zajęcia. Warto przedtem zapoznać się z ofertą, harmonogramem, tematyką oraz cennikiem.