Ogród to miejsce wypoczynku i rekreacji. Odpowiednio zaprojektowany z uwzględnieniem warunków terenu, wymiarów działki i inwentaryzacji roślin, pozwala na użytkowanie przez lata. Samodzielne projektowanie ogrodów wymaga jednak wiedzy, którą można zaczerpnąć np. z książek i czasopism o ogrodnictwie. Zapraszamy do lektury naszego poradnika, z którego dowiesz się, jak zaplanować swój kwiatowy raj.

Co należy uwzględnić przy aranżacji ogrodu?

Projekt ogrodu powinien uwzględniać specjalne strefy, a są nimi:

  • rekreacyjno-wypoczynkowa: np. taras, plac zabaw, przestrzeń do uprawiania aktywności fizycznej, miejsce na grill,
  • reprezentacyjna: tzw. przedogródek, stanowiący obszar przed wejściem do obiektu mieszkalnego,
  • gospodarczą: obejmującą m.in. altanę,
  • praktyczną: warzywniak, powierzchnia dla ziół, krzewów np. owocowych i drzew.

Przy projektowaniu ogrodu trzeba również pamiętać o rozplanowaniu roślin i ich funkcjach. Przydatne będą w tym celu różne poradniki lub fachowa pomoc. Jedne będą określać poszczególne strefy, inne powinny być przeznaczone do stworzenia płaskich powierzchni, a jeszcze inne będą pokrywać murki bądź wypełniać szczeliny między kamieniami na skalniaku. Na większe obszary warto wybrać parkowe runo, zawierające rośliny kobiercowe, służące do przykrycia gruntu. Polecane są szczególnie tam, gdzie nie ma odpowiednich warunków do utrzymania trawnika. Dobrze jest połączyć je z bluszczem i bylinami.

Etapy samodzielnego projektowania ogrodów

Zakładanie ogrodów zaczyna się zwykle od rozplanowania prac. Profesjonalna aranżacja ogrodu przebiega wieloetapowo. Wyróżnia się następujące etapy:

  1. Rozrysowanie planu działki: mapę przyrządza się na milimetrowym papierze w jakiejkolwiek skali (najlepiej 1:100).
  2. Zaznaczenie na siatkę wszystkich otaczających obiektów i zapadlisk.
  3. Zmierzenie średnich wszystkich koron drzew oraz oznaczenie ich na szkicu np. kółkami we właściwej wielkości. Należy przy tym wziąć pod uwagę rosnące na granicy posiadłości i poza nią drzewa. Jest to ważne ze względu na możliwość rzucania na działkę cienia.
  4. Oznakowanie planowanych roślin i krzewów.
  5. Określenie podziemnych instalacji: gazowych, elektrycznych i sanitarnych, przy których nie można sadzić drzew.
  6. Odnotowanie sąsiedztwa działki: widoków, które chce się zachować lub zasłonić.
  7. Wyróżnienie pozostałych rzeczy: nasłonecznione i ocienione strefy, północ, kierunki wiatrów.

Tworząc projekt ogrodu, należy sporządzić jego kilka kopii. Dzięki temu będzie można nanosić na niego kolejne pomysły. Jego sporządzenie wymaga jednak doskonałej znajomości terenu. Należy również pamiętać o tym, by umiejscowione ścieżki prowadziły do ciekawych miejsc np. punktu widokowego. Dobrze jest również zastosować utwardzoną powierzchnię do miejsc przeznaczonych do chodzenia lub jeżdżenia taczką.

projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodu online

Planując ogrody przydomowe można skorzystać z dostępnych darmowych lub płatnych programów do projektowania ogrodów, przeznaczonych dla amatorów, jak i specjalistów. Ułatwiają one indywidualne stworzenie planu bez wymogu zatrudniania projektanta. W większości z nich już w kilka minut można stworzyć wizualizację ogrodu wraz ze szkicami roślin. Panele programów są z reguły proste w obsłudze, a różny poziom zaawansowania pozwala na wybór najlepszego pakietu. Wystarczy tylko kilka godzin, by w pełni opanować ich obsługę. Większość z nich można pobrać z Internetu.

Samodzielne projektowanie ogrodu wymaga jednak czasu i pewnych umiejętności. Jeśli dysponujemy większymi funduszami, możemy zawsze skorzystać z pomocy specjalisty. 

Sprawdź, w jaki sposób wybrać projektanta ogrodów.