Narodziny dziecka to ważny moment dla całej rodziny. Wiąże się nie tylko z ogromną radością, ale też z formalnościami, których należy dopełnić. Pierwszą jest oczywiście zgłoszenie do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego. Kolejne istotne wydarzenie to chrzest dziecka. Towarzyszące uroczystości w kościele rodzinne przyjęcie powinno być dobrze zaplanowane. Poniżej radzimy, na co należy zwrócić uwagę.

Formalności związane z chrztem

Chrzest święty to pierwszy z siedmiu sakramentów, jakie przyjmują w swoim życiu katolicy. To ważne wydarzenie, ponieważ to niejako wejście do wspólnoty Kościoła, a jednocześnie deklaracja rodziców, by wychować je zgodnie z zasadami i wartościami wiary chrześcijańskiej. Najważniejsza część rozgrywać się zatem będzie w kościele, gdzie odbędzie się chrzest. Szczegóły uroczystości omówić należy z księdzem w parafii, do której należymy. To on wprowadzi nas w przebieg mszy świętej, podczas której odbędą się chrzciny naszego dziecka.

Datę chrztu należy ustalić z księdzem około miesiąca lub dwóch wcześniej. W większości kościołów ni ma problemu z dostępnością dat, często też praktykowana jest organizacja kilku chrztów podczas jednej mszy świętej. Do kościoła dostarczyć musimy skrócony odpis aktu urodzenia, zaświadczenie rodziców chrzestnych z ich parafii potwierdzające, że mogą być chrzestnymi oraz zaświadczenie o odbytej spowiedzi rodziców i rodziców chrzestnych.

Podczas uroczystości potrzebne będą szatka chrzcielna oraz świeca, które kupić możemy w sklepie z dewocjonaliami, takim jak Introgal w Wolszytynie. Dziecko powinno być ubrane na biało. Warto zadbać o odświętne ubranie, jednak ważniejsza będzie w tym przypadku wygoda niż moda. W sklepach znaleźć możemy dedykowane ubranka do chrztu dla dziewczynek i chłopców, a także pelerynki chrzcielne czy ozdoby na świece.

Świętowanie chrztu dziecka

Przyjęcie dla rodziny to tradycyjny element chrztu dziecka. Pamiętać jednak przy tym należy, że chrzest to nie wesele i nie warto popadać w przesadę. Świetnym rozwiązaniem będzie tu uroczysty obiad w domu, na który zaprosimy najbliższą rodzinę – rodziców chrzestnych, dziadków oraz nasze rodzeństwo. Na przyjęcie w lokalu możemy się zdecydować, gdy w naszym mieszkaniu nie ma przestrzeni, by goście swobodnie się pomieścili. Najlepiej zapraszać na chrzest święty tuż po ustaleniu daty w kościele. Organizując przyjęcie w domu, możemy przygotować jedzenie samodzielnie – najlepiej z pomocą siostry, mamy lub teściowej – albo też skorzystać z usług cateringu, co będzie dla nas ogromnym udogodnieniem.

Tradycją chrztu jest także obdarowywanie ochrzczonego dziecka prezentami. Zazwyczaj są to drobne upominki w postaci ubrań, zabawek, ksiąg pamiątkowych czy albumów na zdjęcia, łańcuszków z krzyżykiem lub medalikiem, a także gotówki.