Notariusze dokonują zgodnych z prawem czynności prawnych. Działania te przybierają formę urzędowych dokumentów. Ich zadaniem jest również ochrona interesów klientów oraz pozostałych osób, które mogą odczuć skutki prawne prowadzonych działań. Ich pomoc jest przydatna w sytuacji zawarcia umów wymagających formy aktu notarialnego. W innym przypadku zawarta ugoda będzie nieważna.

Działania wykonywane przez notariuszy 

Zgodnie z art. 79 obowiązującej ustawy Prawa o notariacie notariusze wykonują następujące czynności oraz usługi w obrębie: 

  • Konsultacji i porad prawnych,

  • Sporządzania: umów i aktów notarialnych, poświadczenia dziedziczenia oraz innych świadectw,

  • Dokonywania protestów weksli i czeków,

  • Tworzenia wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów,

  • Opracowywania projektów oświadczeń i aktów: na zlecenie,

  • Protokołowania,

  • Dostarczania oświadczeń,
  • Odbierania na przechowanie: dokumentów, pieniędzy, wartościowych papierów oraz danych na cyfrowych nośnikach.

Działania, które nie wymagają formy aktu notarialnego np. poświadczenia wyciągów lub kopii pism (z udostępnionym oryginałem), potwierdzenia własnoręcznego podpisu czy daty wykazania dokumentu przeprowadzane są na bieżąco. Akty notarialne i ich wykonanie wymuszają uzgodnienie terminu oraz dostarczenie potrzebnych dokumentów, w celu realizacji zadania.

Od będącego notariuszem prawnika wymaga się, by zapewnił bezpieczeństwo praw oraz interesów stron. Dotyczy to również pozostałych osób, które obejmują skutki prawne wykonywanych czynności. W tym celu udzielane są porady prawne oraz wyjaśnienia wykonywanych działań. Natomiast sporządzane przez notariuszy pisma powinny być napisane zrozumiale i klarownie.

Dodatkowe usługi notarialne 

Z usług notariusza dobrze jest skorzystać w innych sytuacjach. Pomoc notarialna przyda się przy tworzeniu testamentu. Sporządzony u specjalisty dokument będzie aktualny. Od niego również można uzyskać notarialne pełnomocnictwo, upoważniające wyznaczoną osobę do przeprowadzania czynności prawnych w naszym imieniu. Będzie także pomocny przy opracowywaniu małżeńskiej umowy rozdzielności majątkowej oraz tzw. hipotece morskiej np. przy przeprowadzeniu publicznego przetargu. Notariusz zajmuje się także prawidłowym dokonaniem transakcji. Jest zobowiązany do udzielenia informacji o przysługujących prawach i obowiązkach. 

Jaki jest koszt notariusza?

Kancelaria notarialna zapewnia najwyższy poziom oferowanych usług. Dlatego też za daną pracę pobierana jest tzw. taksa notarialna. Jej maksymalną wartość określa dokładnie rozporządzenie z 28 czerwca 2004 roku ministra sprawiedliwości. Notarialna taksa to jedyny spodziewany koszt notariusza i jego usług, który stanowi jego główny przychód. Oprócz tego może pobierać, a potem odprowadzać (na rzecz Skarbu Państwa oraz samorządów) podatek od darowizny i na rachunki danych sądów rejonowych oraz od czynności cywilnoprawnych, jak również należność sądową od wniosków o wpisy w składających się na notarialne akta wieczystych księgach. Prawnicy na tym stanowisku obliczają, pobierają i wypłacają również podatek od towarów i usług od odebranego wynagrodzenia (notarialnej taksy) na rachunki danych urzędów skarbowych. Należy przy tym pamiętać, że każde porozumienie można zawrzeć jako akt notarialny, nawet jeśli nie jest to wymagane. Szczególnie, że sporządzona przez specjalistę, zapewni zgodność z obowiązującymi przepisami.