Jeszcze kilka lat temu z terapii nazywanej Biofeedback korzystali jedynie profesjonalni astronauci zatrudnieni w NASA. Z kolei w Polsce przy jej pomocy trenowali zawodowi sportowcy wyczynowi. W dzisiejszych czasach urządzenia do przeprowadzania terapii Biofeedback wykorzystywane są w praktycznie każdej placówce służby zdrowia, zarówno tej publicznej, jak i prywatnej.

Czym właściwie jest terapia Biofeedback?

Głównym zadaniem tego rodzaju terapii jest zwiększanie skutecznego funkcjonowania mózgu, która charakteryzuje się brakiem skutków ubocznych oraz nie inwazyjnością. Terapia Biofeedback polega na stosowaniu modyfikacji fal mózgowych w celu nauczenia tego organu samokontroli. To nic innego jak połączenie neuro oraz psychoterapii. W tym celu stosuje się komputer z dwoma monitorami, gdzie przebiega obrazowanie i modulowanie czynności bioelektrycznych mózgu. Specjaliści z firmy Progressus Niepubliczna poradnia psychologiczno-pedagogiczna Karina Bartos przypominają, że w tym celu stosowane jest sprężenie zwrotne. W ramach ćwiczeń gry osoba biorąca udział w terapii kontroluje własny obraz fal mózgowych. W ciągu całego treningu gromadzi się nagrody przydzielane w postaci punktów. Mózg sam rozwija proces uczenia się odpowiednich oraz nowych częstotliwości fal mózgowych.

Kiedy stosować ten rodzaj terapii?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ta metoda terapii będzie skuteczna w 80 do 95% przypadków. Wszystko uzależnione jest od stopnia skomplikowania problemu. Terapia Biofeedback daje nam możliwość polepszenia bioelektrycznej czynności mózgu. Celem tego procesu jest osiągnięcie stanu mózgu, który ma wytworzyć odpowiedni sposób reagowania. Ta metoda terapii może być stosowana już wśród dzieci w wieku powyżej trzech lat. Terapia biofeedback wymaga omówienia dokładnie każdego przypadku i zawsze poprzedzona jest diagnozą QEEG. Na podstawie wyników badania i informacji otrzymanych z wywiadu tworzy się indywidualny plan treningów terapeutycznych. Terapia ta z pewnością sprawdzi się w takich przypadkach jak między innymi problemy szkolne, zaburzenia snu, uzależnienia, zaburzenia koncentracji czy też zaburzenia odżywiania. Jak widać, to rozwiązanie daje wiele możliwości leczenia popularnych problemów.