Śmierć z przyczyn naturalnych przebiega w różny sposób. Można się jej spodziewać, zważywszy na stan zdrowia bliskiej osoby, ale może też pojawić się nagle, spadając na nas jak grom w najmniej oczekiwanym momencie. Bez względu na okoliczności, prócz ciężaru psychicznego na nasze barki zostanie zarzucony również obowiązek dopełnienia wszelkich formalności. O czym musisz pamiętać i w czym pomoże Ci zakład pogrzebowy?

Formalności po śmierci bliskiego

Na utratę bliskich nigdy nie możemy się wcześniej przygotować, nawet wtedy, kiedy ich stan zdrowia już od jakiegoś czasu dawał złe prognozy. Śmierć krewnego wiąże się z wieloma formalnościami, które bez względu na nasz stan psychiczny – musimy dopełnić. Przede wszystkim są to:

 • Zasiłek pogrzebowy – przysługuje osobie, która pokrywała koszty związane z pogrzebem i w chwili obecnej wynosi około 4 tysiące złotych.
 • Akt zgonu – śmierć należy również zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego, odpowiadającemu miejscu zgonu. Trzeba wykonać to w ciągu 3 dni od wystawienia karty zgonu.
 • Karta zgonu – po śmierci bliskiego, naszym pierwszym odruchem powinno być powiadomienie lekarza rodzinnego lub lekarza pogotowia, którzy stwierdzą zgon i wystawią odpowiedni dokument.

  Oprócz zgłoszenia się do odpowiednich urzędów konieczne będzie również zorganizowanie ceremonii pogrzebowej, aby upamiętnić ostatnie pożegnanie bliskiego. Koszty pogrzebu zależą od indywidualnych wyborów, takich jak rodzaj trumien czy sposób pochówku.

  W czym pomoże Ci zakład pogrzebowy?

  Właściciel zakładu pogrzebowego Anika w Sierpcu przypomina, że tego typu firmy to nie tylko ładna ceremonia, ale również wsparcie dla rodziny zmarłego. Tuż po stwierdzeniu zgonu należy zgłosić się do zakładu, w celu przetransportowania ciała do chłodni, gdzie będzie oczekiwało na przygotowania do pochówku. Wybierając dobrą firmę świadczącą usługi pogrzebowe, Twój udział w organizacji ograniczy się wyłącznie do podejmowania decyzji, a wszelkimi innymi zadaniami zajmą się odpowiednio wykwalifikowani pracownicy.


  W zakres usług pogrzebowych wchodzi:

  • wypożyczenie akcesoriów pogrzebowych;
  • odpowiednie nagłośnienie;
  • przygotowanie wieńców i dewocjonaliów;
  • dopełnienie formalności cmentarnych
  • kosmetyczne przygotowanie ciała oraz ubranie zmarłego;
  • udostępnienie chłodni do dnia pochówku;
  • całodobowy transport zwłok.

  W zależności od zakładu pogrzebowego oferta może być również poszerzona o dodatkowe usługi, takie jak np. zapewnienie oprawy muzycznej. Firmy posiadające własne krematoria oferują również organizację pogrzebów uwzględniających urny, dlatego podczas wyboru, warto na samym wstępie spytać o zakres pracy.