Szkło jest uniwersalnym materiałem, z którego wykonuje się najczęściej szyby. Jest podstawowym budulcem okien w domach czy pojazdach samochodowych. Niestety często też ulega uszkodzeniom, takim jak porysowania czy pęknięcia. W przypadku szyb samochodowych często dochodzi do powstania ubytków na skutek np. uderzenia w szkło kamieni. W jaki sposób przeprowadza się wymianę szyb?

Od czego zacząć wymianę szyby w oknie? Wskazówki

Zespolona nowa szyba powinna być odpowiednio dopasowana do okna. Musi pasować rozmiarem do wymiarów okna i profili. W związku z tym należy się zwrócić o pomoc do producenta okien lub szklarza. W zakładzie szklarskim możliwe będzie zamówienie nowej, pasującej rozmiarem szklanej tafli. Przed skorzystaniem z usług szklarskich trzeba ją zmierzyć. W tym celu wyjmuje się listwy przyszybowe. Mieszczące się w wewnętrznej stronie najlepiej podnieść za pomocą odpowiednio ostrego narzędzia. Po rozłożeniu listew podważa się tzw. pakiet szybowy. Należy go zmierzyć z użyciem suwmiarki. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na grubość szklanej powierzchni. Zbyt cienka będzie nieszczelna, a gruba jest narażona na pęknięcia. Z reguły grubość jest określona na dołączonej ramce dystansowej. Wymianę szyby w oknie najlepiej jednak zlecić specjaliście.

Wymiana przedniej szyby i montaż

Do popularnych usług szklarskich należy wymiana przedniej szyby. Po rozbiórce dekoracyjnych listew oraz maskownic przy zachowaniu szczególnej ostrożności demontuje się podszybie i wycina szybę. Szklarz oczyszcza następnie tzw. ramkę, usuwa rdzę i konserwuje ją. Potem aplikuje klej. Używa do tego specjalnego elektronicznego pistoletu. W ten sposób nakłada podkład na ramkę i przykleja szklaną taflę. Przymocowuje podszybie, listwy oraz maskownice. Na koniec należy pozostawić auto na kilka godzin w ogrzewanym pomieszczeniu. Ceny wymiany przedniej szyby są różne i zależą od modelu samochodu. W przypadku ciężarowych i wielkogabarytowych koszt usługi może wynosić nawet 400 zł.

Metody naprawy szyb samochodowych

Wymianę szyby w aucie można przeprowadzić na różne sposoby. Jedną z bardziej sprawdzonych metod jest uzupełnianie ubytków za pomocą polimerów. Są one utwardzone promieniami UV. W ten sposób można nie tylko naprawić szklaną powierzchnię, ale też uodpornić ją na odpryski. Proces przeprowadza się w warsztatach samochodowych lub szklarskich. Trwa zazwyczaj ok. 60 min. Co najważniejsze, po uderzeniu w  szklaną powierzchnię kamyka lub innego elementu, należy się szybko udać do specjalisty. W powstałej szczelinie może się bowiem gromadzić brud. Może sprawiać trudność w usuwaniu, szczególnie jeśli zaschnie. Innym sprawdzonym sposobem na wypełnianie ubytków są pasty polerskie. Działanie temperatury tarcia w założeniu wpływa na układ molekuł szkła. W ten sposób zespalają się z pastą i uzupełniają bruzdy. W praktyce jednak pasty te działają ścierająco, a nie wypełniająco.

Szyby samochodowe poddaje się oprócz tego szlifowaniu i polerowaniu. Do szlifowania stosuje się kątowe polerko-szlifierki oraz ścierne materiały.  Z kolei polerowanie wykonuje się za pomocą filcu. Używa się do tego także specjalnej pasty oraz polerko-szlifierek. Polerską pastą ściera się i usuwa szkło, a następnie poleruje mat i eliminuje uszkodzenia. Tego rodzaju obróbka szkła wymaga regularnej kontroli temperatury. Wybierając się do firmy świadczącej usługi z zakresu szklarstwa, warto wiedzieć o rodzajach oferowanych szyb. Do montażu stosuje się przyciemniane, ogrzewane, atermiczne czy inne rodzaje. Naprawę albo wymianę warto zlecić szczególnie w przypadku pęknięć czy odprysków oraz przy różnego rodzaju ubytkach.