Wywóz gruzu – gdzie i jak go wywozić?

2019-09-12

Prace remontowe czy budowlane często wiążą się z odpadami różnego rodzaju, które pozostają po pracach. Ponieważ przepisy zakazują wyrzucania odpadów poremontowych czy budowlanych do zwykłych śmietników, wiele osób zastanawia się, w jaki sposób się ich pozbyć. Potrzebne są do tego specjalistyczne pojemniki. Czym właściwie jest gruz oraz jak wygląda jego odbiór i wywóz?

Co składa się na wywóz gruzu?

Firmy, które specjalizują się w wywozie śmieci i odpadów często oferują także wywóz gruzu. Określa się nim przede wszystkim odpady poremontowe i budowlane. Do tego rodzaju odrzutów po remoncie należą wiadra, pojemniki po klejach, gipsie, wapnie, cemencie czy innych zaprawach, worki, a także zużyte panele podłogowe, cegły oraz muszle klozetowe, umywalki i zlewozmywaki. W specjalnym kontenerze na gruz można także umieścić rury, które pozostały po wymianie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Niektóre odpady poremontowe nie nadają się do zwykłego wyrzucenia. Odnosi się to do niebezpiecznych odrzutów m.in. pojemników po lakierach czy farbie oraz azbestu (minerałów o włóknistej budowie) np. eternitu.

W jaki sposób można wywieźć odpady poremontowe lub budowlane?

Jedną z możliwych opcji dostarczenia jest zsyp gruzu oraz jego transport na wysypisko. Najlepiej skorzystać ze specjalnych worków na gruz typu big bag. Ich pojemność wynosi od 1 m3. Zazwyczaj mieszczą od ok. 30 kg do tony odpadów poremontowych. W przypadku większych ilości odpadów po remoncie lub budowie warto zastanowić się nad dodatkowym transportem. Pomocne będą kontenery, które pomieszczą odpady poremontowe każdego typu np. używane meble. Ich pojemność wynosi ok. 2 m3. Popularne są także kontenery 7 m3. Z kolei naczepy z tzw. muldami występują w postaci trapezu przypominającego wannę. Można je wynająć na ok. 7 dni. Mniejsze pojemniki przydadzą się za to pozbywania się odrzutów np. po remoncie łazienki lub pracy w ogrodzie. Worki i usługi transportowe udostępniają często odpłatnie specjalizujące się w odbiorze różnego rodzaju odpadów prywatne firmy. Wysokość ceny wywozu gruzu zależy od jego ciężkości. 


Jak wygląda odbiór gruzu?


Z reguły sezon na udostępnianie kontenerów na gruz trwa od marca do grudnia. Wówczas też najczęściej prowadzone są prace remontowe lub budowlane. Wystarczy tylko zlecić odbiór odrzutów po remoncie czy budowie prywatnej firmie specjalizującej się w tego typu usługach. Przy odbiorze odpadów poremontowych czy budowlanych pomocne są pojazdy samochodowe o odpowiedniej pojemności. Ich ergonomiczna budowa pozwala na wygodny wjazd do prawie wszystkich bram. Jest to wygodne szczególnie w przypadku, kiedy zwykłe samochody ciężarowe nie mogą wjechać. Dodatkowa funkcja, jaką jest bramowa zabudowa lub mechanizm z hakiem pomaga w wypuszczeniu kontenera bez jego uszkodzenia. Z usługi mogą skorzystać zarówno prywatne osoby, jak i prowadzący własną działalność gospodarczą, chcący oddać odpady poremontowe lub budowlane czy rozbiórkowe związane z jej prowadzeniem. Prawidłowy i regularny wywóz odpadów pozwala na zmniejszenie powstawania nielegalnych wysypisk śmieci na leśnych terenach. Niestety nielegalne pozbywanie się odpadów poremontowych wciąż jest popularne, chociaż wiąże się z otrzymaniem mandatu w wysokości ok. 500 zł.