Tarcica to drzewny wyrób produkowany i przechowywany w nowoczesnych tartakach. Ze względu na surowiec, sposób obróbki oraz rozmiary można wyróżnić jej liczne odmiany. Jej zastosowanie w przemyśle budowlanym czy stolarskim jest szerokie, np. tarcicę iglastą wykorzystuje się do tworzenia drzwi. Duże znaczenie ma również jej przechowywanie. Czym właściwie jest i do czego się ją wykorzystuje?

Co to jest tarcica? Jak się ją produkuje?

Tarcicą, jaką oferują składy drewna, czyli tartaki określa się wyroby drzewne wytwarzane poprzez rozpiłowanie podłużnego okrągłego drewna. W tym celu specjaliści przeprowadzają przetarcie drewna za pomocą pił. Proces z użyciem pił przebiega równolegle do jego osi. Tarcicę produkuje się na pionowych bądź taśmowych trakach, które mają się zmienić w kłody. Traki używane są do grupowego przecierania, inaczej niż taśmówki. Aby otrzymać ich kilka sztuk, stosuje się piły trakowe. Stosowna odległość między nimi pozwala na otrzymanie odpowiedniej grubości wytworów drzewnych. Po jednym przejściu piły uzyskuje się tzw. rzaz, czyli ślad. Pracę usprawniają specjalistyczne narzędzia. Otrzymane deski cechują się różną grubością, od 19 do 50 mm.

Klasyfikacja tarcicy – metoda obróbki, rozmiar, surowiec

Podstawowy podział drewna produkowanego przez składy tarcicy wiąże się z metodą obróbki. Wyróżnia się wobec tego tarcicę obrzynaną i nieobrzynaną. Nieobrzynana cechuje się jedynie dwiema wyrzeźbionymi równoległymi powierzchniami. Jej krawędzie pozostają nieukształtowane. Aby ją otrzymać, przeciera się ją raz na tartacznych piłach. Z kolei obrzynana jest obrobiona na wszystkich płaszczyznach i krawędziach. Jest wynikiem dwukrotnego przecierania bądź tzw. ostrego przetarcia. Usługi tartaczne wytwarzają także deski, które można podzielić ze względu na rozmiar:

  • Deski. Ich grubość wynosi 19-45 mm, a szerokość od 75 do 250 mm.

  • Bale. Ich grubość wynosi od 50 do 100 mm i są szerokie na 100-250 mm.

  • Listwy. Grube na 12-24 mm i szerokie na 29-70 mm.

  • Łaty. Ich przekrój poprzeczny ma wymiary: 38-63 i 75-140 mm.

  • Krawędziaki. O grubości 100 mm i szerokości 175 mm.

  • Belki. O przekroju 200 mm i 275 mm.

Natomiast ze względu na rodzaj drewna wyróżnia się tarcicę dębową, brzozową, świerkową, sosnową i bukową. Można się także spotkać z odmianą egotyczną i iglastą, surową, czyli niestruganą oraz struganą czterokrotnie. Ponadto występuje jej budowlana i meblarska odmiana. Przy wyborze tej drugiej warto zwrócić uwagę na jej płaszczyznę, a więc usłojenie i czoło. Najlepsze będzie drewno prążkowane lub w paski.

Do czego wykorzystuje się tarcicę?

Do najpopularniejszych odmian należy tarcica budowlana. Ma szerokie zastosowanie na placach budowy. Do jej zalet należą termiczne właściwości. Wykazuje się też wysoką odpornością na zmiany temperatury. Wzrost temperatury sprawia, że staje się sucha, a przez to mocniejsza. W związku z tym jest używana jako surowiec konstrukcyjny ze względu na swoją wytrzymałość. Konstrukcje budowlane tworzy się z powstałych z niej krawędziaków i belek konstrukcyjnych. Drewno obrabiane i sprzedawane w tartakach wykorzystuje się także w meblarstwie i do produkcji podłóg. Jest także odpowiednim tworzywem do wytwarzania okien oraz części dekoracyjnych mieszkań lub pojazdów samochodowych. Gorszej jakości drewno wykorzystuje się za to w przemyśle papierniczym. Deski tarasowe, elewacyjne czy podbicia dachowe to tylko przykłady jej licznego zastosowania. Duże znaczenie ma jej prawidłowe suszenie oraz przechowywanie. Dzięki temu zachowa swoje podstawowe właściwości i się nie zdeformuje. Wybierając się do zakładu tartacznego, warto sprawdzić, czy drewno jest przechowywane w pomieszczeniu o odpowiedniej temp. np. na odpowiednich deskach o grubości ok. 25 mm.