Węgiel wciąż jest jednym z paliw najczęściej wykorzystywanych do ogrzewania gospodarstw domowych, jak i firm, fabryk oraz innych obiektów przemysłowych. Jednak jakiś czas temu, na rynku pojawiła się ciekawa alternatywa dla klasycznego węgla. Chodzi tutaj oczywiście o dobrze znany ekogroszek, który cieszy się coraz większą popularnością. Jak powstaje ekogroszek? I czy faktycznie opłaca się go stosować bardziej niż węgiel? Wyjaśniamy!

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to paliwo, które powstaje z węgla kamiennego lub brunatnego. Ale co ciekawe kiedyś był on traktowany jako odpad, który ze względu na swój rozmiar oraz właściwości nie nadawał się do spalania w piecu. Dopiero później, gdy udoskonalono metody obróbki tej drobnej odmiany węgla oraz zaczęły powstawać specjalne piece, ekogroszek stał się pełnoprawnym opałem. Jak wynika z nazwy ekogroszek to paliwo ekologiczne, a jego rozmiary są niewielkie – tak jak groszek.

Ekogroszek a węgiel kamienny

Chociaż ekogroszek pochodzi od węgla, proces jego obróbki sprawia, że jest to alternatywa znacznie bezpieczniejsza dla środowiska. Po pierwsze, powstaje jedynie ze starannie wyselekcjonowanych partii węgla. Po drugie, dzięki temu, że jest starannie przesiewany i płukany, zostaje w ten sposób pozbawiony miału oraz substancji niepalnych i szkodliwych. To sprawia, że spalanie ekogroszku emituje do atmosfery znacznie mniej substancji szkodliwych niż w przypadku węgla brunatnego czy kamiennego. Dodatkowo produkuje niewielkie ilości popiołu. Oprócz faktu, że ekogroszek to rozwiązanie ekonomiczniejsze i ekologiczniejsze niż węgiel, warto też podkreślić łatwiejszą obsługę pieców. Otóż możliwe jest zastosowanie automatycznych pieców z podajnikiem, które nie wymagają stałej obsługi. Natomiast optymalizacja spalania i wydajność ekogroszku pozwalają obniżyć koszty ogrzewania.

Jakie właściwości ekogroszku są ważne?

Jeśli chcemy, aby ekogroszek był wydajny, dostarczał sporo ciepła, a jednocześnie nie generował dużych ilości odpadów, powinniśmy wybrać opał o odpowiednich właściwościach. A więc jaki powinien być dobry ekogroszek? Najważniejsza jest tzw. kaloryczność, czyli ilość energii, jaką zapewni nam paliwo. W przypadku ekogroszku zaleca się wartość nie mniejszą niż 24 MJ/kg, a najlepiej 26–29 MJ/kg. Kolejną kwestią jest granulacja, czyli wielkość opału w granicach 5–25 mm. Na ekologiczność paliwa wpływa także zawartość siarki nie większa niż 1% oraz wilgotność i zawartość popiołu poniżej 10%. Właśnie taki ekogroszek znajdziemy w firmie Hurtowa Sprzedaż Węgla prowadzonej na terenie Rybnika przez Marcina Radeckiego.