Inwestorzy budujący domy jednorodzinne poszukują ekologicznych rozwiązań w zakresie eksploatacji takich obiektów. Jednym ze sposobów jest zastosowanie pomp ciepła, które pozwalają na efektywne ogrzewanie wnętrz bez konieczności zużywania drogich i szkodliwych dla środowiska paliw kopalnych. Jakie są dokładnie zalety takich urządzeń oraz w jaki sposób generują one energię cieplną?

Na czym polega działanie pomp ciepła?

Możliwości w zakresie ogrzewania budynków mieszkalnych jest obecnie kilka. Najczęściej wykonywana jest instalacja c.o., która zasilana jest piecem na paliwo stałe. Może być nim popularny ekogroszek, nieco rzadziej jest to gaz. Oba sposoby można z powodzeniem zastąpić pompą ciepła. Na rynku dostępne są trzy typy takich urządzeń: gruntowe, wodne i powietrzne. Energię cieplną można tym samym pobierać z różnych źródeł, dopasowując wybór do warunków panujących na danej posesji.

Zasada działania różni się od typu pompy. Ciepło może być odzyskiwane z wody gruntowej, która przenoszona jest z dolnego źródła do instalacji c.o. oraz studni. Alternatywnym i nieco tańszym w montażu rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła. W tym wypadku energia pobierana jest – jak sama nazwa wskazuje – z powietrza, po uprzednim jego dotarciu do specjalnego parownika. Ciepło trafia do czynnika chłodzącego, a ten po podgrzaniu jest poddawany sprężaniu, co powoduje wzrost jego temperatury. Pompa może też do ogrzania domu czerpać energię z gruntu. Zasada działania jest zbliżona do poprzednich modeli.

Jaką pompę ciepła wybrać do domu?

Właściciele budynków mieszkalnych często stoją przed dylematem co do wyboru właściwych dla siebie rozwiązań grzewczych. W przypadku montażu pompy ciepła istotne są przede wszystkim warunki terenowe. Mogą one wykluczać instalację czerpiącą energię z wód gruntowych, jeśli lustro wodne nie znajduje się na odpowiedniej głębokości. Podobnie jak przy pompie gruntowej, również i w tym wypadku zamontowanie komponentów wiąże się z wykonaniem wykopów. Z tego względu oba rozwiązania dobrze jest wybrać na etapie realizacji prac ziemnych – przed budową domu.

Instalacja powietrznej pompy ciepła może być natomiast z powodzeniem wykonana wtedy, gdy obiekt jest już gotowy. Takie urządzenia są estetyczne i można je łatwo zamontować na posesji. Usługi w tym zakresie świadczą specjaliści z firmy Dom-Serwis, którzy doradzają klientom przy wyborze źródeł energii odnawialnej. Pompa ciepła to dobre rozwiązanie dla jednorodzinnego budynku mieszkalnego z wielu względów – przynosi oszczędności, jest ekologiczna i wygodna w użytkowaniu. Należy jednak pamiętać o montażu odpowiedniego jej typu, w czym pomogą fachowcy.