Smary techniczne są stosowane w wielu gałęziach przemysłu, w celu zabezpieczenia elementów maszyn przed skutkami tarcia. Dzięki swoim właściwościom powodują zmniejszenie tarcia pomiędzy poszczególnymi elementami mechanizmów i urządzeń. Warto wiedzieć, że smary i oleje to nie to samo i stosować właściwy wyrób tam, gdzie jego wykorzystanie zapewni optymalne warunki. Dowiedz się o nich więcej już teraz!

Czym się różnią smary od olejów technicznych?

Występują różne rodzaje smarów i olejów technicznych. Ich zadaniem jest utworzenie na powierzchni elementów maszyn powłoki, która zapewni poślizg podczas ich pracy. Dzięki zmniejszeniu tarcia, wzrost temperatury w pracującym elemencie jest mniejszy, co ogranicza jego zużycie. Warto wiedzieć, że oleje techniczne i smary techniczne różnią się między sobą, a to wpływa na ich zastosowanie. Smary w swoim składzie, oprócz oleju bazowego, który może być mineralny, syntetyczny, albo mieszany, zawierają też dodatki uszlachetniające oraz zagęszczacz. To właśnie on zmienia olej w substancję stałą, która dzięki swojej konsystencji nie wycieka z węzła tarcia.

Rodzaje smarów technicznych

Występuje kilka rodzajów smarów technicznych stosowanych w przemyśle, które są dostępne na Stacji Paliw Tank-Ol. Wśród nich, znajdziemy na przykład:

  • Smar litowy – wodoodporny smar zawierający związki litu. Jest uniwersalny, więc można go stosować w różnych maszynach, zarówno niskoobrotowych, jak i wysokoobrotowych. Zakres temperatur stosowania to do 125 st. C.
  • Smar molibdenowy – oprócz związków litu zawiera dwusiarczek molibdenu. Najlepiej sprawdza się w urządzeniach, które pracują na niskich obrotach i przy dużym obciążeniu. Bardzo dobrze minimalizuje drgania.
  • Smar ceramiczny – odporny na ekstremalnie wysokie temperatury, aż do 1400 st. C, stosowany w przemyśle motoryzacyjnym i precyzyjnym.
  • Smar teflonowy – ma wyjątkowe właściwości chroniące przed czynnikami środowiskowymi i jest odporny na zużycie.
  • Smar miedziany – nie traci właściwości smarnych do temperatury 320 st. C, ale może funkcjonować jako smar suchy aż do temperatury 1200 st. C.
  • Smar grafitowy – jest odporny na czynniki atmosferyczne i wykazuje wysoką odporność na duże obciążenia.
  • Smar bentonitowy – może być stosowany w ekstremalnie wysokich temperaturach, ponieważ jest nietopliwy.

Warto wspomnieć również o smarze silikonowym, który ma szerokie spektrum zastosowania, jeśli chodzi o kontakt z innymi materiałami – może być stosowany do smarowania metalu, ceramiki, gum, tworzyw sztucznych. Często wykorzystuje się go w przemyśle spożywczym.

Podsumowując, odpowiedni dobór smaru do jego zastosowania jest istotny nie tylko dlatego, by zapewnić prawidłowe funkcjonowanie urządzeń. Chodzi też o to, by ograniczyć wymiany smaru, czy dosmarowywanie.