Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju sposobów ogrzewania oraz kotłów na paliwa stałe. Kiedyś najczęściej spotykanymi były tradycyjne piece na węgiel. Jednak wraz ze zmianą standardów, związanych między innymi z ochroną środowiska, zmieniły się też trendy jeśli chodzi o stosowane piece. Jednym z często wybieranych rozwiązań jest piec na pellet. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Pellet – cechy charakterystyczne

Chociaż pellet jest w Polsce stosunkowo nowym rozwiązaniem, ze względu na swoje doskonałe parametry szybko zyskał dużą popularność. To paliwo stałe wyprodukowane z odpadów drzewnych w postaci np. trocin lub kory, które następnie zostają sprasowane. W ten sposób pellet uzyskuje formę niewielkich granulek, zazwyczaj mających kształt walców. Ze względu na to, że materiał ten powstaje w całości ze składników naturalnych i bez chemicznych dodatków jest zdecydowanie najbardziej ekologicznym rozwiązaniem spośród paliw stałych. Jest też opłacalny i łatwy oraz wygodny w użytkowaniu. Na terenie Zwierzyna i Gorzowa Wielkopolskiego miejscem, które oferuje wysokiej jakości certyfikowany pellet  jest skład opału Piórki.

Zalety kotłów na pellet

Nie tylko pellet sam w sobie gwarantuje wiele korzyści. Równie wiele zalet mają nowoczesne kotły przeznaczone do spalania właśnie tego biopaliwa. Ich konstrukcja oraz zautomatyzowane działanie sprawiają, że piec z podajnikiem jest w stanie wytwarzać stały płomień, który nie wymaga regulacji. Dodatkowo piec na pellet ma szybki zapłon oraz działa bardzo sprawnie. Dzięki temu jest wyjątkowo prosty w obsłudze. Ponadto dobrze skonfigurowany piec jest ekonomiczny, ponieważ zużywa tylko tyle materiału, ile potrzebuje. Co warto podkreślić – piece na pellet nadają się zarówno do nowych budynków, jak i tych poddawanych termomodernizacji. Dlatego coraz częściej stare piece na węgiel są zastępowane tymi na pellet. Dużą zaletą jest także to, że pellet w workach można bez problemu przechowywać nawet w sporych ilościach.

Jakie parametry pieca są ważne?

Jedną z najważniejszych kwestii, na jakie trzeba koniecznie zwrócić uwagę wybierając piec na pellet jest jego rodzaj. Otóż na rynku dostępne są m.in. piece jednofunkcyjne zasilające jedynie instalację grzewczą oraz piece z zasobnikiem c.w.u, czyli służące także do ogrzewania wody użytkowej. Kolejnym bardzo ważnym elementem jest moc pieca, którą należy dopasować do zapotrzebowania budynku na ciepło. Trzeba też pamiętać, że jeśli piec ma ogrzewać również wodę, jego moc musi być większa. Niemniej jednak nie powinno się kupować pieca o mocy większej, niż przewiduje projekt domu, gdyż wpłynie to na jego mniejszą wydajność, a jednocześnie wyższe koszty eksploatacji. Bardzo ważną kwestią są także wymiary kotła. Należy je dostosować zarówno do miejsca w kotłowni, jak i do średnicy komina.