Nie da się ukryć, że aspekt ogrzewania domów jednorodzinnych przysparza ich właścicielom niemałe problemy. Na rynku odnajdziemy bowiem wiele rozwiązań, a chcąc znaleźć równowagę między oszczędnością a ekologią, należy porównać liczne parametry materiałów opałowych. Jeśli zależy nam dostarczaniu ciepła do pomieszczeń stosunkowo małym kosztem, z jednoczesnym poszanowaniem środowiska, warto zainteresować się pelletem drzewnym. To paliwo stałe w postaci granulatu swą popularnością stopniowo przebija węgiel kamienny, zapewniając użytkownikom konkretne profity.

Produkcja pelletu

Nie ulega wątpliwości, iż pellet jest paliwem godnym naszym uwagi. Jako materiał wysokokaloryczny z powodzeniem może zastąpić olej opałowy czy gaz ziemny. Wytwarza się go z rozmaitych odpadów tartacznych lub stolarskich, które ciężko byłoby już inaczej wykorzystać. Rozdrobnione zrębki, trociny, słoma czy pędy wierzby energetycznej wpierw należy odpowiednio osuszyć, a następnie za pomocą zaawansowanych maszyn uformować w charakterystyczne granulki. Sprasowana pod wysokim ciśnieniem biomasa jako w pełni czysty materiał trafia do ostatecznych odbiorców, którzy za niewielką cenę mogą ogrzewać swoje pomieszczenia, nie martwiąc się o negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Ze względy na to, iż za tonę pelletu płaci się mniej niż 900 zł, coraz częściej na opał wybierają go liczne zakłady przemysłowe, instytucje czy szkoły. Chcąc mieć pewność, iż odznaczający się niską wilgotnością pellet drzewny spełni nasze oczekiwania co do jakości, warto nabywać go tylko i wyłącznie u sprawdzonych dystrybutorów. Do takich należy zdecydowanie firma Koksownik z Gubina, która oprócz opisywanego materiału, posiada w sprzedaży również inne produkty na opał, specjalizując się w realizacji hurtowych zleceń na węgiel i drewno.  W ofercie przedsiębiorstwa odnajdziemy również m.in. kamienie naturalne czy artykuły ogrodnicze.

Pellet drzewny i jego plusy

Pellet drzewny cenimy za łatwość jego przechowywania. Zwykle jest pakowany w worki o wadze 15 i 25 kg, dzięki czemu nie sprawi większych kłopotów przy transporcie. Należy mieć jednak świadomość, iż pellet może stracić swe właściwości, jeśli nie zapewnimy mu suchego i odpowiednio przewiewnego miejsca składowania.

Decydując się na ten materiał, nie musimy obawiać się również o zabrudzenie  pomieszczeń. Brak szkodliwych substancji nie wywołuje reakcji alergicznych i nie emituje przykrych zapachów. Wręcz przeciwnie, w okresie grzewczym w pomieszczeniach wyczujemy przyjemny zapach drewna. Pellet to ponadto koniec problemów z popiołem. Z jednej tony materiału powstaje jedynie ok. 5 kg nietoksycznego popiołu, który możemy zastosować, chociażby jako nawóz dla roślin.

Inwestycja warta rozważenia

Kotły na pellet zalicza się do urządzeń spełniających najwyższe normy ekologiczne. Niestety ich koszt jest dosyć wysoki. Za niektóre modele trzeba zapłacić bowiem nawet do 10 tys. zł. Jako że materiał stanowi odnawialne źródło energii i emituje niewielką ilość substancji smolistych, można jednak skorzystać z licznych programów dofinansowujących instalację. Dotacje pochodzą zarówno ze szczebla krajowego, jak i międzynarodowego, więc istnieje naprawdę duża szansa dofinansowania, dzięki któremu nie obciążymy zbyt mocno domowego budżetu.

Nowoczesne kotły na pellet, w odróżnieniu od tradycyjnych urządzeń, nie sprawiają żadnych problemów przy obsłudze. Mały kształt granulatu sprawia, że piec można uzupełniać w sposób automatyczny z wykorzystaniem podajnika ślimakowego czy taśmowego przenośnika.