Zastosowywanie gazów technicznych w wielu dziedzinach przemysłu jest niezastąpione. Mają one istotny wpływ na jakość i szybkość wielu procesów, stosowane są także w szpitalach, laboratoriach medycznych, a nawet gastronomii. Zobacz, co nazywamy gazami technicznymi, jakie jest ich zastosowanie oraz dlaczego ich jakość ma tak istotne znaczenie w niektórych dziedzinach.

Co to są gazy techniczne?

Gazy techniczne są to gazy i ich mieszaniny. Mogą występować w stanie skroplonym lub sprężonym i są stosowane na wysoką skalę do celów przemysłowych. Najpopularniejszymi gazami technicznymi są: tlen, azot, dwutlenek węgla, hel, a także argon. W wielu dziedzinach stosuje się również specjalne mieszaniny gazów. Do najważniejszych branż, w których gazy są stosowane, należą:

Specjalną grupę stanowią także gazy szlachetne i gazy o wysokim poziomie czystości, szeroko wykorzystywane w przemyśle analitycznym oraz farmaceutycznym, elektronicznym i petrochemicznym, a także w biotechnologii.

Zastosowanie gazów technicznych

Gazy znalazły szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, a także medycynie, analityce laboratoryjnej, a nawet gastronomii.

W medycynie służą one do krioterapii, terapii czystym tlenem, a także anestezji czy laparoskopii. Analitycy medyczni mieliby znacznie utrudnione zadanie, gdyby nie zastosowanie ciekłego azotu w celu magazynowania próbek biologicznych. Gaz ten nadaje się także do mrożenia żywności, odnalazł więc wielu zwolenników w przemyśle spożywczym.

Dwutlenek węgla wykorzystywany jest często w branży gastronomicznej – do produkcji suchego lodu, pakowania i przechowywania żywności wstępnie przetworzonej oraz nasycania napojów.

Obecność gazów technicznych w naszym życiu doceniają nawet najmłodsi, dzięki możliwości wypełniania balonów helem.

Gazy techniczne znalazły swoje zastosowanie również w branżach takich, jak:

  • produkcja gumy,
  • obróbka tworzywa sztucznego,
  • produkcja szkła i ceramiki,
  • laboratoria chemiczne,
  • produkcja i obróbka metali,
  • energetyka: bioenergia, energia wodorowa, produkcja gazu ziemnego i ropy naftowej,
  • transport,
  • przemysł budowlany.

Gazy techniczne w spawalnictwie

Ważną gałęzią przemysłu, w której wykorzystanie gazów technicznych pełni istotną rolę jest spawanie i cięcie metali. Podzielić możemy ja na gazy palne oraz osłonowe. Podczas spalania gazy palne, do których zaliczyć możemy: acetylen, tlen, propan, butan oraz wodór wytwarzają wysoką temperaturę stosowaną do topienia, cięcia i grzania metali.

Gazy osłonowe natomiast mają istotny wpływ na jakość i wydajność procesów spawalniczych. Do ich grona zaliczamy:

  • dwutlenek węgla,
  • argon,
  • hel,

a jakość i czystość stosowanych gazów jest niezwykle ważna, zarówno dla jakości produktów, jak i bezpieczeństwa całego procesu. Z tego względu firmy z branży spawalniczej korzystają z usług jedynie sprawdzonych dostawców. Jedną z firm dostarczających gazy techniczne na terenie całego kraju jest Air Products, oferująca szeroki wybór produktów i rozwiązań dla wielu gałęzi przemysłu.