W ofercie firmy GOK Regler und Armaturen Polska znajdują się między innymi instalacje zbiornikowe gazu LPG. Są montowane w budynkach, które nie mają połączenia z siecią gazową. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu producenta, klienci otrzymują elementy, których wysoka jakości jest potwierdzona licznymi certyfikatami. W związku z tym, warto dowiedzieć się więcej o cechach i budowie tych instalacji.

Charakterystyka instalacji zbiornikowych

Coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na ekologiczne źródła ogrzewania, takie jak przydomowe instalacje gazowe. Decydującym czynnikiem są nie tylko korzyści finansowe, ale również aspekty środowiskowe. Spalanie gazu jest znacznie mniej szkodliwe dla atmosfery niż tradycyjnego paliwa stałego, takiego jak węgiel. Gaz nie emituje dużej ilości zanieczyszczeń, co przekłada się na mniejszy wpływ na rozwój chorób układu krążenia i oddechowego. Dlatego systemy ogrzewania gazowego uznawane są za jedne z najczystszych.

Instalacje zbiornikowe gazu LPG to rozwiązanie często wybierane tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do miejskiej sieci gazowej. Jak również ze względu na korzystny stosunek ceny gazu LPG do ceny gazu ziemnego. Paliwo LPG doskonale sprawdza się jako źródło energii do:

  • przygotowywania ciepłej wody użytkowej,

  • ogrzewania domów jedno i wielorodzinnych,

  • przygotowywania ciepłych posiłków.

Co więcej, gaz LPG jest wykorzystywany do ogrzewania budynków przemysłowych i zasilania procesów technologicznych.

Elementy instalacji zbiornikowych LPG

W skład instalacji zbiornikowych LPG wchodzą różne elementy. Są m.in. reduktory, armatura zbiornikowa, detektory gazu, manometry, śrubunki, złączki, redukcje. Reduktory są odpowiedzialne za utrzymanie stałego ciśnienia wyjściowego podanego na tabliczce znamionowej urządzenia. Bez względu na wahania ciśnienia wejściowego czy zmiany przepływu i temperatur w ustalonym zakresie. Reduktor może być wyposażony w wydmuchowy zawór bezpieczeństwa PRV, który chroni podłączony sprzęt odbiorczy przed niedopuszczalnie wysokim ciśnieniem.

Armatura instalacji zbiornikowej obejmuje też zawory różnego typu. Przykładem może być zawór wlewowy będący podwójnym zaworem zwrotnym wyposażonym w wewnętrzny stożek uszczelniający oraz metalowy talerz odbijający. W zaworze tym zaślepka zamykająca jest połączona na stałe z obudową za pomocą plastikowej pętli. Dodatkowe uszczelnienie przy dokręcanej zaślepce uzyskuje się poprzez zastosowanie uszczelki. Przyłącze ma też otwór odciążający, który zaczyna działać dopiero po poluzowaniu specjalnej klapki zamykającej.

Natomiast detektory opisuje pracownik firmy GOK Regler und Armaturen Polska działającej od 2003 roku:  

Detektory to urządzenia przeznaczone do wykrywania obecności gazów wybuchowych. Sygnalizator gazu może wyczuwać metan, propan, butan i ich mieszanki. Urządzenie dostępne jest w zestawie z elektrozaworem pozwalającym automatycznie odciąć dopływ gazu.

Dzieje się to w momencie uruchomienia alarmu, co przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania instalacji.