Prasa krawędziowa to zaawansowane urządzenia wykorzystywane do efektywnej i sprawnej obróbki blachy. Za jej pomocą można tworzyć nawet skomplikowane elementy wykorzystywane następnie w wielu branżach przemysłu, takich jak motoryzacja, przemysł ciężki czy budownictwo. Najnowsze modele wyposażone są w specjalne sterowniki CNC zapewniające precyzję oraz powtarzalność efektów. Jak więc wygląda praca z prasą krawędziową? Przeczytaj w artykule.

Jak działa prasa krawędziowa?

Budowa prasy krawędziowej opiera się na układach mechanicznych, hydraulicznych, a także automatyce. Urządzenie to służy do gięcia blachy, a więc nadawania jej odpowiedniego kształtu niezbędnego do wytworzenia konkretnych elementów, takich jak rury czy profile. Belka gnąca ze stemplem jest opuszczana na materiał z odpowiednią siłą, a także pod odpowiednim kątem, aby uzyskać pożądany kształt. Blacha natomiast układana jest na matrycy przymocowanej do belki dolnej.

Co więcej, prasa krawędziowa oparta jest na programowaniu komputerowym, które zapewnia:

  • ogromną precyzję efektów, nawet w przypadku skomplikowanych elementów,
  • powtarzalność efektów, nawet w przypadku bardzo dużych serii,
  • zmniejszenie kosztów produkcji,
  • znaczne ograniczenie ilości wadliwych produktów,
  • większą prędkość pracy.

Powtarzalność procesu produkcji wspomagana jest także automatycznym pozycjonowaniem arkusza obrabianego materiału. Automatyzacja, jaką zapewnia korzystanie z prasy krawędziowej, nie tylko przyspiesza i usprawnia pracę, ale też wpływa na bezpieczeństwo pracowników. Najważniejszym zadaniem operatora jest właściwe zaprogramowanie maszyny i przygotowanie projektu, a następnie doglądanie jej poprawnej pracy.

W jaki sposób obsługuje się prasę krawędziową?

Firmy takie, jak Maszyny-Polskie zapewniają dostęp do uniwersalnych maszyn, które można odpowiednio dopasować do giętego materiału, dzięki czemu służą one do obróbki elementów z blachy o różnych właściwościach. Spośród najważniejszych parametrów, które muszą zostać określone przed rozpoczęciem prac, należy wymienić grubość, twardość i szerokość blachy, a także kąt oraz wymiar zaginanego boku.

Co więcej, maszyna może pracować w trybie pojedynczego gięcia lub automatycznym służącym do realizacji dużych serii. Obsługa prasy krawędziowej polega głównie na komputerowym przygotowaniu projektu oraz zadaniu pożądanych parametrów gięcia. Sterownik urządzenia sprawdza wprowadzony rysunek pod kątem jego poprawności, a następnie wprowadza go i zapisuje w pamięci komputera. Dzięki temu program ten może być wybrany w przyszłości.