Kantówka to nieodłączny element w budownictwie, bez którego stworzenie jakiejkolwiek konstrukcji jest praktycznie niemożliwe. Dziś przedstawimy ci kilka faktów, o których musisz pamiętać wybierając odpowiednie materiały. Jakie są rodzaje kantówek? Do czego one służą? Jaka są różnice między kantówką konstrukcyjną a szalunkową? Jakie zastosować drewno konstrukcyjne? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

Czym jest kantówka i do czego służy?

Warto zacząć od najważniejszego, czyli czym właściwie jest kantówka. Jest to element drewniany nazywany także krawędziakiem czy legarem. Przekrój kantówki może mieć kształt kwadratu lub prostokąta. Pozyskuje się ją najczęściej z drzewa świerkowego lub sosnowego, choć zdarzają się także kantówki z dębu, buku czy jesionu. Najczęściej występujące rozmiary kantówek to od 100 x 100 mm do 800 x 800 mm.

Kantówki drewniane posiadają bardzo szeroki zakres zastosowania. Używane są najczęściej jako elementy konstrukcji ścianek działowych czy jako elementy montażowe. Sprawdzi się ona także jako element wykańczania wnętrz czy budowania konstrukcji takich jak meble, altanka na ogrodzie, buda dla psa czy antresola.

Do czego służą kantówki szalunkowe? Czym jest szalunek?

Szalunek, a właściwie szalowanie to rodzaj formy, służącej do nadawania kształtu mieszance betonowej. Szalowanie, nazywa się także deskowaniem. Najczęściej kantówki szalunkowe wykorzystuje się przy wylewkach. Nie muszą one być ładne i estetyczne, jako że służą tylko tymczasowo, a po utwardzeniu się betonu czy też żelbetonu są one wyjmowane i utylizowane. Szalunek wykonuje się z desek szalunkowych oraz kantówek. Zazwyczaj drewno wykorzystywane do tego typu wylewek jest jednorazowe i nie możemy go wykorzystać na późniejszym etapie do stworzenia jakiekolwiek konstrukcji.

To, że kantówkę szalunkową wykorzystujesz tylko raz, nie oznacza, że jej jakość jest bez znaczenia. Drewno musi być na tyle mocne, aby wytrzymało obciążenie betonu lub żelbetonu. Nie zapominaj więc o wyborze odpowiedniego tartaku. W okolicy Myślenic, a konkretniej w Tokarni, z pewnością króluje Tartak Gwiżdż, który posiada wieloletnie doświadczenie w branży związanej z produkcją i obróbką drewna i oferuje klientom naprawdę wysokiej jakości produkty.

Do czego służą kantówki konstrukcyjne?

Kantówki konstrukcyjne, jaka sama nazwa wskazuje, służą do tworzenia wszelakich konstrukcji. Mamy tu na myśli np.

  • meble takie jak rama łóżka, stolik kawowy, szafka nocka, regał,
  • konstrukcje ogrodowe takie jak altanka, buda dla psa, doniczki, płotki wokół grządek, antresola.

Kantówki konstrukcyjne są zazwyczaj poddawane specjalnej obróbce - heblowaniu czy też struganiu. Jest to dobry sposób na to, aby drewno wyglądało ładnie i estetycznie, ale dzięki tym czynnością kantówki otrzymują także określone wymiary czy kształty.

Różnice między kantówką konstrukcyjną a kantówką szalunkową - jaką kantówkę wybrać?

Jak więc widzisz, kantówka konstrukcyjna to ładne drewno, brak jakichkolwiek “brzydkich” czy nieestetycznych krawędzi lub elementów. Wykorzystuje się ją do budowy wszelakich konstrukcji, a kantówka szalunkowa to “chwilowy” element, przy którym liczy się odpowiedni wymiar, a nie wygląd zewnętrzny. Jaki rodzaj kantówki powinieneś wybrać, tak aby nie przepłacić i na co zwrócić uwagę?

Wszystko zależy tak naprawdę od tego, co planujesz zrobić lub zbudować. Jeśli kantówki potrzebujesz w celach wylewkowych, możesz wykorzystać do tego kantówkę konstrukcyjną, nie ma ku temu przeciwwskazań, jednak jest to po prostu nieopłacalne. Tak samo jak wykorzystywanie kantówek szalunkowych do budowy np. domku dla dzieci na ogródku. Kantówkę szalunkową możesz oczywiście sam obrobić, wyszlifować i przygotować, tak aby była ona gładka i estetyczna, jednak po co miałbyś robić sobie pod górkę?