Węgiel to wciąż bardzo popularny i jeden z najczęściej wybieranych rodzajów opału. Wszystko dlatego, że jest wydajny, a jednocześnie stosunkowo tani. Jednak, aby faktycznie spełniał swoje zadanie i zapewnił w naszym domu satysfakcjonujący poziom ciepła, należy zwrócić szczególną uwagę na jego jakość oraz inne istotne parametry. W artykule znajdziesz wskazówki, jak kupić odpowiedni węgiel.

Rodzaje węgla

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, iż węgiel węglowi nie równy, ponieważ na rynku znajdziemy wiele rodzajów tego opału, a każdy z nich różni się właściwościami. Podstawowy podział to oczywiście węgiel brunatny i kamienny. Ten drugi, zazwyczaj stosowany w domowych kotłach dodatkowo dzieli się na 4 typy: typ 31 nazywany płomiennym, typ 32 nazywany gazowo-płomiennym, typ 33 określany jako gazowy i typ 34 oraz 35 będący węglami koksującymi wykorzystywanymi nie w domach a przemyśle. Tym najbardziej uniwersalnym jest typ 32.1. Oprócz tego rodzaj węgla kamiennego możemy wybrać na podstawie jego sortymentu, a więc wielkości i kształtu. Wyróżniamy m.in.:

  • kostkę - ok. 60 - 200 mm,
  • orzech I - ok. 40 - 80 mm,
  • orzech II - ok. 25 - 50 mm,
  • groszek - ok. 8 - 30 mm,
  • ekogroszek - ok. 5 - 25 mm,
  • miał - ok. 1 - 30 mm.

Najważniejsze parametry węgla

Zdecydowanie najważniejszym parametrem węgla jest jego kaloryczność, czyli inaczej mówiąc wartość opałowa. Mówi nam ona, ile ciepła wydzieli opał po całkowitym spaleniu, dlatego im jest ona wyższa, tym lepiej. Kolejną ważną kwestią jest zawartość popiołu, która ma wpływ na to, jaką wartość energetyczną ma węgiel. Ponadto wysoka zawartość popiołu oznacza, że konieczne będzie częstsze sprzątanie kotła jeśli chcemy zadbać o długotrwałą i bezawaryjną pracę. Warto zwrócić też uwagę na wilgotność surowca oraz uważać na jego ewentualne zanieczyszczenia. Aby uniknąć tego wszystkiego, najlepiej udać się do sprawdzonych punktów sprzedaży materiałów opałowych takich jak Batareja Przemysław Abramowski. Firma działająca na terenie województwa mazowieckiego zapewnia opał wysokiej jakości, a dodatkowo w ramach swojej oferty gwarantuje transport węgla do klienta.

Węgiel a typ kotła

Kupując węgiel, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj kotła, jaki posiadamy, gdyż nie do wszystkich sprawdzi się każdy rodzaj opału. I tak w kotłach tradycyjnych zazwyczaj spala się węgiel kamienny o sortymencie orzech, kostka, czy groszek. Jeśli planujemy palić samym miałem węglowym, konieczne będzie zaopatrzenie się w specjalny kocioł miałowy. Natomiast w tym wyposażonym w podajnik, a więc retortowy jako opał wykorzystuje się przeważnie groszek, w tym także ekogroszek.