Rozmaite sposoby łączenia tworzywa różnego gatunku wykorzystywane są w przemyśle od długiego czasu. Coraz częściej i w znacznie większej ilości przypadków, niż bywało to dawniej, łączenia dokonuje się przy pomocy klejów przemysłowych. Klej jest dobrym produktem, który potrafi połączyć dwa elementy w różny sposób. Albo w taki, który ułatwi łatwe jego rozerwanie, albo łącząc je praktycznie na stałe, by już nie dało się ich manualnie od siebie oderwać. Wszystko to zależy od rodzaju łączonych elementów, ale i od rodzaju nakładanego kleju oraz technologii klejenia. Technologii, od której niezwykle wiele zależy. Takiej, która jest w stanie wyeliminować niemal wszelkie złe czynniki wpływu kleju na ostateczny produkt.

Wymagająca technologia

Technologia klejenia może być i w większości przypadków jest, znacznie bardziej skomplikowana, niż większość innych technologii łączenia przemysłowego. Ani nitowanie, spawanie, wkręcanie czy lutowanie nie są tak wymagające. Wpływ na taki stan rzeczy mają właściwości kleju, który może parować, może być nakładany nierównomiernie, może mieć zły wpływ na właściwości produktu, gdy technologia jego nakładania nie jest prawidłowo dopracowana.

Klejów przemysłowych używa się przecież i w przemyśle chemicznym, i maszynowym, ale i spożywczym. Wykorzystywane są na dużą skalę w łączeniu folii przemysłowych, czy papieru do opakowań. Kleje takie nie powinni mieć przecież wpływu na żywność, nie powinny zmieniać jej właściwości, wpływać na możliwość spożycia, czy termin przydatności. Z tego też powodu technologia ich nakładania jest tak ważnym czynnikiem. Czynnikiem, który może zaważyć na zdatności partii produktów do użytku, do spożycia, do wykorzystania.

Jak kleić?

Do czynników, które mają wpływ na jakość klejonej spoiny, zaliczamy przede wszystkim dbałość o czystość łączonych ze sobą materiałów. Jak informują specjaliści od klejenia z Firmy Handlowej Piotra Bały, ważne jest także, by wielkości spoiny nie przekraczała dopuszczalnych norm. Normy mogą być różne w zależności od rodzaju wykorzystanego kleju. Aby schnięcie nakładanego kleju było szybsze, o ile nie błyskawiczne, można wykorzystać akceleratory, które przyspieszają ten proces. Wśród nich można wymienić np. użycie wysokich lub niskich temperatur, albo samej wysokiej różnicy temperatur.

Wbrew pozorom klejenie nie należy do łatwych zadań. Tutaj czasem nawet znana technologia jest zbyt droga, by stosować ją w praktyce. Zdarza się więc, że klejenie może być nieekonomiczne. Wtedy trzeba poszukiwać innych, tańszych rozwiązań, które pozwolą nam na wielokrotnie tańszą produkcję i obniżenie ceny produktu końcowego. Klejenie jest więc wymagającym procesem, a uzyskanie jakościowej spoiny i eliminacja złego wpływu kleju na produkt końcowy mogą nie być tak łatwe do wykonania. Z tego też powodu warto zdać się na sprawnych sprzedawców, którzy oferują dobry produkt w postaci kleju przemysłowego. Dobry i sprawdzony. Taki, który nas na pewno nie zawiedzie, i który jest wykorzystywany przez wiele rodzimych i zagranicznych firm produkcyjnych i przemysłowych.