Sprawnie funkcjonujący park maszynowy to podstawa terminowego wykonania wielu prac. Nawet najlepszy sprzęt, wyprodukowany z wytrzymałego materiału, w końcu się zużywa. Każdy właściciel maszyny staje wówczas przed wyborem: czy zakupić nowe części, czy je zreperować albo wytworzyć tylko wybrane elementy. Istnieje wiele firm zajmujących się profesjonalną regeneracją sprzętu. Czy jednak oddanie maszyny do naprawy naprawdę się opłaca?


Kiedy zdecydować się na naprawę maszyny?


O tym, że potrzebna jest regeneracja maszyny, decyduje jej stan. Warto wiedzieć, że nieodpowiednie użytkowanie oraz serwis wiążą się z dodatkowymi kosztami. Mogą jednak stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, zarówno dla ich obsługującego, jak i znajdujących się w pobliżu nieprawidłowo funkcjonującego sprzętu osób. W zasadzie każde urządzenie budowlane lub rolnicze może ulec awarii. Równiarka, zrywarka, zgarniarka czy ubijarka im jest starsza, tym bardziej jest podatna na usterki. Zanim zdecydujemy się na zakup nowego urządzenia lub jego oddanie do regeneracji, dobrze jest go ubezpieczyć. Niestety z reguły polisa nie zawiera wad elementów wymiennych np. form, elektrod czy matryc oraz szybko się zużywających np. łańcuchów, drutów, młotów do kruszenia oraz dyszy do palników. Dlatego też warto przeprowadzać regularną kontrolę elementów. Jeśli podzespoły nie działają prawidłowo, potrzebna będzie pomoc fachowca, który przeprowadzi naprawę maszyny. Do najczęstszych usterek, z jakimi przychodzą do warsztatów operatorzy sprzętu, należą: uszkodzenia skrzyni biegów, urwane ramiona, starte silniki, zużyte ślizgowe łożyska, zniszczone pompy paliwa oraz zagięte siłowniki. Dodatkowo sprzęt szybciej ulega usterkom, kiedy jest niewłaściwie eksploatowany. Wlewanie wody do chłodnic, nieregularna wymiana oleju, niesmarowanie ruchomych części, niewymienianie filtrów czy brak kontroli stanu systemu siłowej hydrauliki to główne przyczyny wad i awarii.

Zalety serwisów naprawy maszyn

Skorzystanie z serwisów CNC czy warsztatów wykorzystujących nowoczesne technologie naprawy maszyn pozwalają na znaczne zaoszczędzenie kosztów samodzielnej reparacji lub nabycia nowego sprzętu. Specjalista przeprowadzi wówczas dokładną kontrolę urządzenia oraz jego układów. Doradzi też w zakresie dalszych prac naprawczych. Taki przegląd należy przeprowadzać raz na 6 miesięcy. Warto przy okazji zadbać o właściwą eksploatację. W tym celu dobrze jest przechowywać urządzenia w pomieszczeniach o odpowiednich warunkach. Lokale te muszą być ogrzewane. Jest to istotne szczególnie w okresie zimowym.  W ten sposób zapobiegnie się szybkiemu zużyciu takich części jak płyny, oleje czy hydrauliczne węże. Remont sprzętu to dobre rozwiązanie, które zapewnia prawidłową pracę bez awarii.

Naprawa maszyny do szycia lub jakiejkolwiek innej wymaga fachowej wiedzy i umiejętności. Dlatego też warto korzystać z pomocy specjalistów. Nie warto jednak zwlekać z oddaniem psującego się sprzętu, ale oddać go od razu, kiedy tylko zauważymy niepokojące objawy. Wówczas opłata za usługę będzie mniejsza nawet o 30%. Czas reparacji jest inny w zależności od stopnia zaawansowania usterki. Jeśli prowadzimy przedsiębiorstwo budowlane, najlepiej oddać sprzęt jeszcze przed rozpoczęciem budowlanego sezonu, by zaoszczędzić kosztów. Dodatkową zaletą serwisów naprawy maszyn budowlanych i warsztatów jest często bezpłatny transport. Warto jednak wcześniej zapoznać się z ofertą firmy i cennikiem.