Zmiany klimatu spowodowane wciąż postępującym zanieczyszczeniem środowiska, to poważny problem, z którym walczyć będziemy jeszcze przez wiele lat. Dlatego tak ważne jest już teraz sięganie po technologie, które minimalizują negatywny wpływ działalności człowieka na przyrodę. Jedną z możliwości jest zasilanie domu w energię elektryczną za pomocą paneli fotowoltaicznych. Co ważne, na ich montaż możemy uzyskać dofinansowanie.

Inwestycja w panele fotowoltaiczne

Wśród zalet instalacji fotowoltaicznych wymienić należy przede wszystkim dużą niezależność od dostawców energii elektrycznej oraz podwyżek jej cen. Wytwarzanie własnego prądu gwarantuje nam komfort i bezpieczeństwo, a do tego pozwala znacząco obniżyć rachunki. Może on być przy tym wykorzystany do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, zasilania oświetlenia czy innych odbiorników prądu. W połączeniu z pompą ciepła daje w pełni ekologiczną instalację grzewczą. Zazwyczaj jednak panele fotowoltaiczne stosowane są do wspomagania tradycyjnej instalacji zasilanej z sieci, a to ze względu na duży koszt w przypadku inwestycji pozwalającej na zaspokojenie wszystkich potrzeb budynku w zakresie energii. Mimo to ich stosowanie jest korzystne.

Bardzo ważne jest przy tym dostosowanie elektrowni fotowoltaicznej do naszych możliwości. W tym powinni pomóc nam specjaliści, na przykład z firmy PFK Instal. Poprzez profesjonalne doradztwo oraz wycenę będziemy w stanie stworzyć projekt spełniający wymagania zarówno finansowe, jak i techniczne. Te kwestie są niezwykle ważne, decydują bowiem o wydajności systemu, a więc też o jego funkcjonalności. Warto pamiętać przy tym, że realizacja to nie tylko zakup i montaż paneli, ale również liczne formalności, w tym umowy z dotychczasowym dostawcą energii oraz wnioski o dotacje na fotowoltaikę. Pewien problem sprawić może też wybór komponentów – rynek technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii nieustannie się rozwija, oferując coraz lepsze rozwiązania.

Programy dofinansowania fotowoltaiki

W tej kwestii mamy do wyboru kilka opcji. Dostępne są zarówno lokalne dofinansowania, jak i rządowe programy. Z tych ostatnich też Polacy korzystają najczęściej, a w zdobyciu środków pomóc może właśnie firma, której powierzymy realizację inwestycji. Jednym z nich jest program „Mój prąd” polegający na bezzwrotnym dofinansowaniu maksymalnie 50% kosztów zakupu i montażu instalacji. Kwota dotacji nie może przy tym przekroczyć wysokości 5 tysięcy złotych. Z tej możliwości korzystać mogą właściciele mikroinstalacji o mocy w zakresie od 2 do 10 kWp. Warunkiem ubiegania się dotację jest stworzenie projektu przed złożeniem wniosku. Warto zauważyć też, że koszty, których wsparcie nie pokrywa, mogą zostać odliczone od podatku.

Innym rozwiązaniem jest program bezzwrotnego dofinansowania „Czyste Powietrze” kierowany do właścicieli oraz współwłaścicieli budynków jednorodzinnych lub wydzielonych w takich budynkach lokali mieszkaniowych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Przysługuje ono w przypadku dokonywania termomodernizacji wspomnianych obiektów. Tym sposobem nie można jednak uzyskać dofinansowania dla instalacji fotowoltaicznej powstającej w nowym budynku. Kwota dofinansowania zależna będzie od rodzaju przedsięwzięcia, a maksymalna, możliwa do uzyskania kwota wynosi 37 tysięcy złotych dla całości inwestycji oraz 5 tysięcy dla samej mikroinstalacji, przy czym dofinansowanie nie może przekroczyć 50% poniesionych wydatków.

PFK Instal świadczy usługi m.in montażu fotowoltaiki, pomp ciepła i klimatyzacji. Dbają o to, by powierzone im zadania realizować z najwyższą starannością i spełniać oczekiwania wszystkich klientów. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o ofercie zachęcamy do kontaktu. Odpowiedzą na wszystkie pytania.