Połączenia, dzięki którym różnego rodzaju substancje mogą przemieszczać się za pomocą rur, znajdują swoje zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu. Zanim jednak cały system zacznie funkcjonować wszystkie jego części muszą zostać właściwie wymierzone i połączone ze sobą. Do tego celu wykorzystuje się maszyny, które znacznie przyspieszają i ułatwiają procesy przygotowawcze.

Maszyny do cięcia i spawania rur

Na proces projektowania systemu rur wpływa wiele czynników. Pierwszą i najważniejszą kwestią, jaką bierze się pod uwagę przed konstrukcją rurociągu, jest zastosowanie całego systemu oraz sposób jego użytkowania. Firmy budujące linie produkcyjne opracowują w pierwszej kolejności projekt zawierający wszelkie szczegóły. W zależności od możliwości system jest budowany u producenta połączeń, lub bezpośrednio w hali produkcyjnej klienta. W obu tych przypadkach korzysta się ze specjalnej maszynerii, która umożliwia bezpieczne i długotrwałe połączenie poszczególnych części rurociągu.

Urządzenia służące do budowania systemów rurowych umożliwiają specjalistom uproszczenie i przyspieszenie pracy. W pierwszym etapie materiał, z którego stworzony będzie rurociąg, jest wymierzony zgodnie z projektem. Następny etap to przygotowanie poszczególnych jego elementów. Tu szczególnie ważne są maszyny do obróbki rur takie jak na przykład spawarki automatyczne, czy też maszyny do cięcia.

Sprzedażą wysokiej jakości urządzeń wykorzystywanych przy tworzeniu systemów rurowych zajmuje się firma Aconexim z Warszawy. W ramach działalności przedsiębiorstwo proponuje nie tylko sprzedaż, a także usługi serwisowania gwarancyjnego i pogwarancyjnego maszyn do obróbki rur stalowych. Oferta Aconexim zawiera także maszyny do produkcji i konserwacji wymienników ciepła. Wykwalifikowani pracownicy służą specjalistyczną poradą w zakresie użytkowania i konserwacji tych urządzeń.

Rodzaje maszyn do obróbki rur

Etap tworzenia całego systemu rurociągów polega na umiejętnym połączeniu wszystkich niezbędnych elementów. Bardzo często są to także bezpieczniki i kolana, które pozwalają na stałą kontrolę przepływu danego surowca przez połączenia. Mając jeszcze surowy materiał, specjaliści po wymierzeniu właściwej długości, dokonują cięcia, a później spawania rury.

Automatyczne spawarki do rur to jedna z nowszych technologii, która pozwala na szybsze i bardziej precyzyjne wykonanie zadania. To urządzenie funkcjonuje także pod nazwą zgrzewarka, co tłumaczy sposób, w jaki łączy ze sobą dwa elementy zrobione z tworzywa. Spawarka tego typu ma w swojej budowie zacisk, do którego wkłada się dwie końcówki w celu ich połączenia. Warto zauważyć, że może ona sczepić ze sobą jedynie materiał o właściwościach termoplastycznych. Do połączenia rur metalowych stosuje się urządzenie o większej mocy zgrzewania.

Zanim rury zostaną ze sobą połączone, muszą być przygotowane zgodnie z wymaganymi rozmiarami. W dostosowaniu ich długości do projektu pomaga maszyna do cięcia rur. W zależności od modelu może mieć także opcję spawania. Wymieniane tu sprzęty specjalistyczne są używane powszechnie w technologiach tworzenia systemów rurociągów. Opisane czynności to tylko niewielka część całego procesu zarządzania i budowy sieci technologicznych mających swoje zastosowanie w większości działów przemysłowych.