Palety z drewna są jednym z najpowszechniejszych opakowań na świecie, które są wykorzystywane w transporcie. Praktycznie każda gałąź przemysłu z nich korzysta. Są popularne nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Ich popularność wynika z tego, że są bardzo praktyczne i można z ich pomocą przewozić praktycznie każdy towar.

Jak wygląda produkcja palet drewnianych?

Produkcja palet drewnianych nie należy do zbyt skomplikowanych. Jednak wymaga wykorzystania różnych technik obróbki drewna. W dużej mierze dotyczy to produkcji europalet, które muszą spełniać ściśle określone normy przez EPAL (European Pallet Association). Firma, która chce produkować takie palety, musi mieć odpowiedni certyfikat, który wydaje właśnie stowarzyszenie EPAl. Palety oznaczone takim symbole są najwyższej jakości i mają standaryzowane wymiary.

Cały proces produkcji palet jest  prawie cały zautomatyzowany. Dzięki temu firmy mogą produkować bardzo duże ilości palet. W Polsce cały czas odnotowuje się bardzo wysoki wskaźnik produkcji palet drewnianych. Jesteśmy jednym z czołowych producentów w Europie. Wysoka pozycja w rankingu producentów wynika ze stałej dostępności surowca.

Do produkcji palet potrzebna jest duża ilość drewna. Wykorzystanie surowca od lokalnych dostawców znacząco obniża ogólny koszt produkcji. Surowcem produkcyjnym może być drewno pozyskane z drzew liściastych i iglastych. Z bali drewnianych produkuje się deski, które są cięte do wymiarów desek paletowych. Następnie takie gotowe elementy palet muszą przejść proces sezonowania, czyli suszenia. Zazwyczaj odbywa się on w specjalnych suszarniach, gdzie panują doskonałe warunki do suszenia, jednak drewno nie jest przesuszone. Gdy deski są już wystarczająco suche, mogą być wykorzystane do produkcji. Specjalne maszyny zbijają te deski w gotowe palety. Gotowy produkt musi przejść proces fumigacji. Jest to proces, dzięki któremu wszystkie szkodniki i ich larwy, które mogły znajdować się w drewnie, są usuwane. Jest to zabieg konieczny, szczególnie jeśli palety będą wykorzystywane w transporcie towarów poza nasz kraj.

Opowiada pracownik firmy produkującej palety PHU Drewit

Gdzie stosowane są palety drewniane?

Większość gałęzi przemysłu wykorzystuje europalety lub zwykłe palety drewniane. Są wykorzystywane w transporcie i magazynowaniu wielu towarów. Różne wymiary palet pozwalają przewozić towary o różnych gabarytach. Dzięki wykorzystaniu palet możliwa jest optymalizacja składowania w magazynach. Palety można łatwo transportować za pomocą wózków widłowych. Palety drewniane są uniwersalne i mają dużą wytrzymałość. Można na nich przewozić praktycznie każdy towar od produktów spożywczych po ciężkie części do maszyn, samolotów i innych urządzeń.