Zadaniem wentylatorów przemysłowych jest filtrowanie, tłoczenie oraz zasysanie zanieczyszczonego powietrza. Na rynku spotkać można kilka rodzajów tych urządzeń, jednak zdecydowanie największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się wentylatory promieniowe. Co je charakteryzuje?

Czym jest wentylator promieniowy?

Wentylator promieniowy nazywany jest potocznie dmuchawą. Jest to urządzenie wirujące napędzane silnikiem elektrycznym. Jego nazwa pochodzi od sposobu przepływu powietrza w wentylatorze. Rozchodzi się ono po promieniu kręcącego się wirnika. Wentylatory promieniowe określane są również mianem odśrodkowych.

Jak informuje specjalista z firmy Ardoris – wentylatory promieniowe znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle lekkim, jak i ciężkim. Urządzenia te wykorzystywane są nie tylko do przetłaczania czystego powietrza, ale też agresywnych gazów, które często są skutkiem ubocznym procesów produkcyjnych.  Wentylatory promieniowe różnią się od siebie gabarytami, kształtem oraz ilością i układem łopatek. Duża różnorodność tych urządzeń pozwala na jak najlepsze dopasowanie ich do środowiska pracy.

Jaki rodzaj napędu stosowany jest w wentylatorach promieniowych?

Rodzaj napędu w wentylatorach promieniowych zależny jest od intensywności i sposobu eksplantacji urządzenia. W przemyśle lekkim powszechnie stosuje się wentylatory promieniowe z napędem bezpośrednim. Jeżeli zaś chodzi o przemysł ciężki to dominują tu urządzenia z napędem pasowym i sprzęgłowym.

Wentylatory promieniowe można też podzielić ze względu na wysokość wytwarzanego ciśnienia. Możemy mówić wówczas o urządzeniach:

  • niskociśnieniowych, gdzie wartości ciśnienia nie przekraczają 700 Pa;
  • średniociśnieniowych – 700-3000 Pa,
  • wysokociśnieniowych, gdzie wartości ciśnienia przekraczają 3000 Pa.

Warto wspomnieć, że najbardziej wydajne wentylatory promieniowe mogą wytwarzać ciśnienie o wartości ok 30 000 Pa.

Gdzie stosuje się wentylatory promieniowe?

Wentylatory promieniowe mogą być montowane w fabrykach oraz budynkach użyteczności publicznej takich jak np. biblioteki, galerie handlowe czy biurowce. Najczęściej możemy spotkać je na halach produkcyjnych, gdzie stosowane są nie tylko jako główna wentylacja, ale też nadmuch i chłodzenie maszyn, które biorą udział w procesach technologicznych.

Jaki wentylator promieniowy kupić?

Decydując się na zakup wentylatora promieniowego dobrze jest wybierać spośród produktów renomowanych marek takich jak np. Utentra. Oferta przedsiębiorstwa obfituje w urządzenia wirujące różnych modeli do rozmaitych zastosowań. Ponadto możliwe jest skonstruowanie wentylatora odpowiednio do potrzeb inwestora. Przy doborze urządzenia powinniśmy kierować się jego wydajnością, natężeniem przepływu powietrza, wytwarzanym przez wentylator ciśnieniem i jego prędkością obrotową. Możemy również liczyć na profesjonalne doradztwo ze strony specjalistów, którzy zajmują się montażem i serwisem wentylacji przemysłowej.