Chociaż wibroizolatory to niepozorne elementy, odgrywają bardzo ważną rolę – służą do tłumienia drgań mechanicznych. Znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu, gdzie poprawiają wydajności maszyn, a także zwiększają trwałość konstrukcji i poprawiają komfort pracy. W artykule przyjrzymy się bliżej wibroizolatorom oferowanym przez firmę DIF oraz ich zastosowaniu i właściwościom.

Czym są wibroziolatory?

Wszystkie maszyny, a w szczególności te o dużych rozmiarach i mocy, generują drgania oraz hałas wynikające z sił dynamicznych powstających na skutek pracy tychże maszyn. Natomiast drgania te przenoszą się na budynki oraz oddziałują na najbliższe otoczenie. Jak można łatwo się domyślić wibroizolatory to konstrukcje, które odpowiadają za izolacje wibracji. Zazwyczaj wykonane z elastomeru wykorzystują sprężystość i elastyczność gumy do pochłaniania lub rozpraszania drgań mechanicznych.

Wibroizolatory gumowe, jakie znaleźć można w ofercie producenta wyrobów gumowych DIF z Podkowy Leśnej, charakteryzują się – odpornością na wibracje i uderzenia, wysoką elastycznością, sprężystością i trwałością. Są też odporne na warunki atmosferyczne, takie jak wysokie i niskie temperatury, wilgoć, korozja i promieniowanie UV.

Zastosowanie wibroziolatorów

Wibroizolatory proponowane przez firmę DIF składają się przede wszystkim z elastomeru, który jest materiałem sprężystym, dzięki czemu pochłania drgania i redukuje przenoszenie ich na podłoże lub konstrukcję, na której są zamontowane. Są one często stosowane jako podkładki, podpory, amortyzatory i elementy mocujące, które zmniejszają hałas i wibracje generowane przez maszyny lub urządzenia (np. silniki, agregaty prądotwórcze, sprężarki, turbiny, generatory itp.). Najczęściej wykorzystuje się je w różnych dziedzinach przemysłu, takich jak energetyka, przemysł maszynowy, budownictwo, transport, elektronika i inne.

Chociaż producent wyrobów gumowych DIF oferuje szeroką ofertę wibroizolatorów, dzięki czemu każdy znajdzie produkt spełniający jego potrzeby, warto wiedzieć, jak go dobrać. Najważniejsze kwestie, na jakie trzeba zwrócić uwagę to: masa maszyny, ilość punktów podparcia (wibroizolatorów), nacisk w każdym punkcie podparcia oraz częstotliwość drgań maszyny.

Oprócz tego, że wibroizolatory są często stosowane w celu zwiększenia wydajności oraz żywotności maszyn, a także zabezpieczenie konstrukcji budynków, mają także znaczący wpływ na poprawę komfortu pracy i życia.