Z każdym rokiem coraz bardziej potrzebne są światu wszelkiego rodzaju działania proekologiczne. Skala zaśmiecenia świata oraz zużycia zasobów naturalnych ziemi, zmusza człowieka do podjęcia działań, już na najniższym szczeblu, jakim jest segregacja śmieci oraz ich przetwórstwo. Prowadząc tego rodzaju działania, można także zarobić, na przykład oddając złom do skupu.

Jak przebiega recykling stali?

Stal znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Wpływają na to w głównej mierze jej wytrzymałość oraz stosunkowo niska cena jej wytworzenia. Wykorzystywana między innymi przy produkcji karoserii samochodowych, pokryć dachowych, puszek, statków, narzędzi, maszyn i wielu innych. Jest to bardzo popularny surowiec, wydobywany w olbrzymiej skali. Aby przynajmniej w jakimś stopniu ograniczyć wydobycie, wiele firm zaczęło przerabiać zużyte elementy stalowe, na nowy materiał produkcyjny. Proces recyklingu można podzielić na dwie techniki. Pierwszym jest spalanie, które jest wykorzystywane w przypadku odpadów niesegregowanych oraz magnetyczna segregacja, która stosowana jest z procesem odcynowania. W pierwszym przypadku, metal jest odzyskiwany magnetycznie z popiołów, aby następnie został przetopiony w hutach. Ten sposób jednak nie pozwala na odzyskanie cyny, czy aluminium. Odzyskaną stal i cynę, poprzez proces odcynowania można wykorzystać przy produkcji opakowań. Ważne jest, aby cyna została oddzielona od odpadów stalowych. W przeciwnym wypadku znacząco zmniejsza się możliwość ponownego wykorzystania tegoż surowca. Stal odcynowana jest poprzez ługowanie chemiczne (proces rozpuszczania cyny, z wykorzystaniem sody kaustycznej) albo metody elektrolitycznej (proces elektrolizy przeprowadzany w komorze elektrolitycznej). Efektem ubocznym recyklingu tego typu wyrobów wiąże się z wytwarzaniem produktów ubocznych, takich jak żużel stalowniczy, czy żużel z pieca odlewniczego. Te stosowane są np. przy budowie dróg , czy produkcji surowców przemysłowych.  

Warto złomować metal

Metale kolorowe oraz niezależne, są to miedź, cynę, cynk, ołów, aluminium, mosiądz i brąz. Zarówno w budownictwie, jak i w przemyśle lotniczym, zastosowanie znajduje aluminium. Coraz częściej wykorzystywane jest także do produkcji kabli i przewodów, a także puszek. Na recyklingu skorzystać może nie tylko przemysł. Osoba prywatna może oddać złom do skupu, takiego jak Skup-sprzedaż złomu oraz metali kolorowych. Po oddaniu z pewnością zarobi określoną sumę pieniędzy, dodatkowo pozytywnie wpływając na środowisko.