Praktycznie każdy produkt przeznaczony do spożycia w swoim składzie posiada aromaty spożywcze. Są stosowane dla podkreślenia ich smaku oraz zwiększenia atrakcyjności. Można je podzielić na kilka grup. Są produkowane przez takie firmy, jak JAR Aromaty z Warszawy, i wykorzystywane przez producentów żywności oraz napojów. Czym zatem są aromaty spożywcze?

Aromaty spożywcze to substancje, które dodawane do żywności, których zadaniem jest zwiększenie smaku i aromatyczności produktów. Stosowane są w celu poprawy, jak też zmiany zapachu na ten (aromaty maskujące), który jest bardziej atrakcyjny dla konsumenta, dlatego odgrywają one ważną rolę w procesie decyzyjnym osób nabywających produkty spożywcze.

Podział aromatów spożywczych

Według Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1334/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. „w sprawie środków aromatyzujących i niektórych składników żywności o właściwościach aromatyzujących do użycia w oraz na środkach spożywczych” aromaty są podzielone na kilka grup: 1. Substancje aromatyczne, do których zalicza się te pochodzenia chemicznego, naturalne oraz identyczne z naturalnymi, powstałe poprzez syntezę chemiczną, ale są identyczne z tymi występującymi w roślinach czy zwierzętach; 2. Środki aromatyczne z przetworzenia termicznego; 3. Środki aromatyzujące dymu wędzarniczego; 4. Prekursory środków aromatyzujących; 5. Inne środki aromatyzujące i ich mieszanki. Naturalne aromaty powstają z substancji pochodzenia roślinnego, zwierzęcego oraz mikrobiologicznego, które występują naturalnie w przyrodzie. Nie zawierają żadnych środków chemicznych, przez co są dość drogie. Aromaty sztuczne są pozyskiwane syntetycznie w wyniku procesów chemicznych. Ze względu na ich niższy koszt używa się ich w produkcji spożywczej.

Zastosowanie aromatów spożywczych

Aromaty mają bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Wykorzystuje się je dla podkręcenia smaku oraz zapachu produktów, które trafiają na stoły konsumentów. Należy podkreślić fakt, iż aromaty spożywcze można dodawać tylko i wyłącznie do przetworzonych produktów. Zabronione prawem jest dodawanie ich do mięsa, owoców i warzyw. Aromaty są zatem wykorzystywane w branży wędliniarskiej, cukierniczej, piekarniczej czy też przy produkcji dżemów, jogurtów oraz herbat, napojów i soków.  

Wpływ na zdrowie człowieka

Wszelkie środki aromatyzujące przed dopuszczeniem ich do użycia w produktach spożywczych są poddawane obowiązkowej ocenie ryzyka. Ich zawartość w produktach spożywczych, powinna być minimalna, ale wystarczająca do otrzymania pożądanego efektu. Większość aromatów spożywczych jest zupełnie bezpieczna. Zarówno alergicy, jak też osoby cierpiące na różnego rodzaju przypadłość układu pokarmowego, które nie mogą spożywać niektórych składników żywności mogą być spokojne, gdyż każdy producent aromatów ma obowiązek zamieszczać na etykietach informacje na temat wszystkich alergenów zawartych w danym produkcie spożywczym.

Obok aromatów spożywczych często też wykorzystywane są barwniki spożywcze, zarówno te naturalne, jak też te syntetyczne. W JAR Aromaty są produkowane i aromaty, i barwniki spożywcze. A oprócz tego olejki eteryczne czy kompozycje perfumeryjne.