Trudno wyobrazić sobie większe zagrożenie dla ludzi znajdujących się w niż pożar. Skalę niebezpieczeństwa potęguje przede wszystkim fakt, że do jego pojawienia się wcale nie jest potrzebna ingerencja człowieka. Czasami wystarczy jedna iskra np. z wadliwie funkcjonującej instalacji elektrycznej. Kluczem do przeprowadzenia ewakuacji jest czas. Aby maksymalnie go wydłużyć, stosuje się różnego rodzaju zabezpieczenia, w tym przede wszystkim okna oddymiające. Czym się charakteryzują?

To nie ogień jest najgroźniejszy


Choć pożar budynku zdecydowanie najbardziej kojarzy się z potężnymi i szybko ogarniającymi przestrzeń łunami ognia, to warto wiedzieć o tym, że wysoka temperatura wraz z płomieniami wcale nie stanowią największego zagrożenia dla życia znajdujących się wewnątrz ludzi. Jak to możliwe? Ogień da się zauważyć i można spróbować przewidzieć jego rozprzestrzenianie. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku wydzielającego się podczas procesu spalania dymu. Zawarte w nim substancje toksyczne takie jak m.in. tlenek węgla z łatwością dostają się przez drogi oddechowe prosto do płuc.

Osoba narażona na jego długie oddziaływanie zaczyna mieć problemy z zaczerpnięciem powietrza, a następnie nawet z poruszaniem się. Wobec żywiołu staje się kompletnie bezbronna. W budynkach użyteczności publicznej pojawia się zatem konieczność jak najszybszego odprowadzenia dymu poza obiekt, co znacznie zwiększy szanse ludzi na oddalenie się od niebezpieczeństwa. W tym właśnie celu na dachach obiektów montowane są nowoczesne okna i klapy oddymiające. Jak działają?

Jak funkcjonują klapy oddymiające?


Warto zacząć od tego, że okna i klapy oddymiające stanowią jedynie część skomplikowanego systemu zabezpieczeń przeciwpożarowych. W momencie wykrycia przez czujniki zagrożenia w postaci dymu lub zbyt wysokiej temperatury sygnał zostaje przesłany do zautomatyzowanej centrali alarmowej. To właśnie to urządzenia odpowiedzialne jest za wszczęcie alarmu dźwiękowego, uruchomienie zraszaczy umieszczonych na sufitach lub w podłodze oraz o otwarciu klap dymowych. Dzięki specjalistycznie zaprojektowanym siłownikom hydraulicznym klapy otwierają się w ułamku sekundy, a co za tym idzie, wypełniający pomieszczenia dym, ma szansę znaleźć drogę ujścia na zewnątrz.

Klapy dymowe nie są opracowane z myślą o powstrzymaniu ognia, którego bardzo często zatrzymać się po prostu nie da. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie znajdującym się w środku ludziom dodatkowego czasu na ucieczkę – nawet jeżeli miałyby być to jedynie sekundy. Biorąc pod uwagę fakt, z jak wielką odpowiedzialnością wiąże się montaż instalacji przeciwpożarowej, zadanie to warto powierzyć w ręce profesjonalistów. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Sap-Poż Walaszek, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu od lat zapewnia kompleksowe wsparcie zarówno klientom indywidualnym, jak i firmom oraz instytucjom. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć tutaj na atrakcyjne warunki cenowe oraz rzetelność, terminowość i profesjonalizm.