Szlifierki bębnowe to zaawansowane technologicznie maszyny, które wykorzystywane są do prac związanych z obróbką drewna. Przede wszystkim korzysta się z nich w trakcie produkcji rozmaitych rodzajów mebli. Konstrukcja tych urządzeń daje możliwość zainstalowania bębnów szlifierskich oraz innych narzędzi szlifiersko-polerskich. Jakie są rodzaje szlifierek bębnowych i co je charakteryzuje?

Charakterystyka i przeznaczenie szlifierki bębnowej DSB

Szlifierka bębnowa DSB charakteryzuje się prostą budową, która gwarantuje jej funkcjonalność. Zazwyczaj taką maszynę wykorzystuje się przy mechanicznej obróbce drewnianych i drewnopochodnych elementów. Bębnowa szlifierka tego typu sprawdza się na powierzchniach płaskich, wypukłych, a także profilowanych, których kształty są złożone i krzywoliniowych powierzchniach. Właśnie ze względu na to, szlifierka ta chętnie stosowana jest podczas tworzenia mebli domowych, w tym stylizowanych i giętych. Poza tym używa się jej do tworzenia drzwi, schodów drewnianych oraz galanterii.

Szlifierka bębnowa DSB cechuje się płynną regulacją obrotów lub posiada przynajmniej trzy prędkości obrotowe wrzeciona. Na wrzecionie możliwe jest zamontowanie bębnów szlifierskich szczotkowych, pneumatycznych bębnów szlifierskich lub innych narzędzi szlifiersko-polerskich. Oferowane przez firmę Prochera z Lubnowa w województwie dolnośląskich szlifierki bębnowe DSB pozwalają na montaż dwóch rozmaitych narzędzi, które pracują w poziomym układzie pracy.

Charakterystyka i przeznaczenie szlifierek bębnowych KSB i KSB-2

Wyróżnia się także inne rodzaje szlifierek bębnowych, którymi są m.in. KSB. Podobnie jak urządzenia wcześniej opisane, te również charakteryzują się prostą budową i wysoką funkcjonalnością. Szlifierka KSB złożona jest z zespołu napędowego i wrzeciona, a element bazowany jest na blacie stołu. Maszyny tego typu przeznaczone są do szlifowania elementów drewnianych, drewnopochodnych, które zostały poddane obróbce mechanicznej. Szlifierka bębnowa KSB poradzi sobie z elementami płaskimi, wypukłymi, krzywoliniowymi oraz profilowanymi o złożonych kształtach.

W związku z tym szlifierki bębnowe tego typu wykorzystywane są do obróbki drewna, które przeznaczone jest do produkcji mebli, okien i drzwi. Poza tym urządzenie to doskonale sprawdza się do obrabiania elementów stanowiących wykończenie schodów drewnianych. Szlifierka bębnowa KSB również posiada płynną regulację obrotów lub przynajmniej trzy prędkości obrotowe wrzeciona, na którym można zamontować szczotkowe i pneumatyczne bębny szlifierskie oraz inne narzędzia służące do szlifowania i polerowania.

Nieco bardziej rozwiniętą wersją tej maszyny jest szlifierka KSB-2, która dodatkowo wyposażona jest w transporter z płynną regulacją obrotów pasa taśmy, a także w rolki dociskowe. To urządzenie charakteryzuje się tym, że głowica szlifująca może być ustawiona do pracy w poziomie nad transporterem. Dzięki temu możliwe jest przelotowe szlifowanie obrabianych elementów.