Narzędzia skrawające to produkty wykorzystywane do obróbki ubytkowej opartej na skrawaniu drobnych fragmentów obrabianego materiału (wiórów). Jeżeli zależy ci, aby służyły przez długie lata w nienaruszonym stanie, zadbaj o ich odpowiednią konserwację, pielęgnację i ostrzenie. Regularnie przeprowadzane prace serwisowe nie tylko wydłużą ich żywotność, ale także zwiększą efektywność użytkowania.

Czym są narzędzia skrawające?

Narzędzia skrawające dzielą się na kilka grup w zależności od sposobu działania. Oferta producencka obejmuje narzędzia z napędem ręcznym lub mechanicznym, urządzenia wykorzystywane do obróbki zgrubnej lub wykańczającej oraz sprzęty kształtujące powierzchnię w modelu zwykłym, kształtowym lub obwiedniowym. Narzędzia do skrawania mogą pracować w różnych trybach, np. piły, noże oraz wiertła. Metody klasyfikacji są bardzo zróżnicowane zważywszy na różne tryby pracy, właściwości i sposoby użycia poszczególnych sprzętów.

Urządzenia skrawające – podstawowe parametry

Podstawowymi parametrami toczenia są: prędkość, posuw oraz głębokość skrawania. Każdy z nich ma znaczenie dla zachowania optymalnego stanu technicznego narzędzia oraz trwałości jego ostrza. Aby zwiększyć wytrzymałość ostrza narzędzia tokarskiego, warto stosować się do następujących zasad:

  • zmniejszyć prędkość skrawania (w celu zmniejszenia temperatury pracy)
    Zbyt niska prędkość spowoduje narost oraz stępienie ostrza narzędzia tokarskiego, a także utrudni uzyskanie optymalnego wykończenia powierzchni. Z kolei zbyt wysoka prędkość poskutkuje szybszym starciem powierzchni przyłożenia oraz nieprecyzyjnym wykończeniem powierzchni. Za szybkie tempo pracy ma również wpływ na szybsze zużycie ostrza.

  • zastosować optymalny posuw (w celu redukcji czasu skrawania)
    Zbyt mały posuw prowadzi do szybszego starcia powierzchni przyłożenia oraz narostem. Zbyt duży posuw powoduje natomiast nierówności powierzchni i deformacje plastyczne. Pomimo że posuw ma mniejszy wpływ na trwałość ostrzy niż prędkość pracy, może prowadzić do zbyt dużego poboru mocy oraz zgrzewania się wiórów.

  • zastosować odpowiednią głębokość skrawania (w celu zmniejszenia liczby przejść).
    Mała głębokość skrawania obniża opłacalność obróbki i powoduje drgania. Z kolei za duża głębokość generuje większy pobór mocy oraz wymaga użycia większych sił skrawania.

Jak radzić sobie z potencjalnymi problemami?

W przypadku urządzeń skrawających ogromne znaczenie ma systematyczna konserwacja narzędzi. Wprowadzenie procedur konserwacyjnych i regularne serwisowanie sprzętu w renomowanych narzędziowniach i firmach zajmujących się obróbką i skrawaniem, takich jak Frezwid, pozwoli utrzymać optymalny stan ostrzy w narzędziach tokarskich. Regularne przeglądy to sposób na wykrycie drobnych nieprawidłowości i szybkie wdrożenie procedur naprawczych, co sprzyja oszczędnościom i bezawaryjnej eksploatacji sprzętów.