Magnesy neodymowe są najsilniejszymi magnesami stałymi, jakie są dostępne obecnie na światowym rynku. Co ciekawe, ich produkcję rozpoczęto dopiero w latach 80 XX wieku, są to więc produkty stosunkowo młode. Magnesy neodymowe wyróżniają się największym stosunkiem indukcji magnetycznej do rozmiarów. Gdzie wyroby tego typu znajdują zastosowanie?

Zastosowanie magnesów neodymowych

Magnesy neodymowe zbudowane są z żelaza, boru oraz domieszki neodymu. Potrafią one utrzymać przedmiot, który jest aż 1,3 tys. razy cięższy od nich samych, co przełożyło się na bardzo wszechstronne zastosowanie tych wyrobów. Jak informuje specjalista z firmy Intar – ze względu na dużą siłę, a mały rozmiar, magnesy neodymowe są chętnie wykorzystywane w wielu branżach przemysłowych. Wyszczególnienie wszystkich zastosowań jest praktycznie niemożliwe, dlatego też opisane zostaną te najbardziej powszechne.

Doskonale sprawdzają się do filtrowania olejów z metalowych opiłków. Używa się ich w roli separatorów w misach olejowych oraz filtrach. Magnesy neodymowe bardzo dobrze znoszą wysokie temperatury, toteż nadają się także do filtrowania gorących cieczy.

W branży budowlanej magnesy neodymowe używane są do przechowywania i wyszukiwania metalowych gwoździ, nakrętek i śrubek. Ułatwiają segregację tych elementów oraz szybkie ich odnajdywanie, co usprawnia prowadzenie prac budowlanych i remontowych. Większe magnesy neodymowe stosowane są jako wyposażenie warsztatów np. stolarskich czy samochodowych. Służą one do mocowania większych narzędzi oraz umożliwiają swobodne z nich korzystanie.

Magnesy neodymowe pozwalają na ograniczenie spawania oraz zużycia klejów czy taśm w przypadku połączenia dwóch metalowych elementów. W celu stworzenia trwałego łączenia metali używa się zazwyczaj magnesów kostkowych lub blokowych.

Warto wspomnieć też o tym, że z pomocą magnesów neodymowych można trwale usunąć dane, które są zawarte na nośnikach magnetycznych. Płaskie modele montowane są jako zamki magnetyczne np. w szkolnych szafkach czy szufladach. Wiele rodzajów magnesów neodymowych wykorzystywanych jest też w produkcji maszyn oraz zabawek dla dzieci.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie magnesów neodymowych?

Poszukując magnesu neodymowego, powinniśmy zwrócić uwagę na jego rozmiar i kształt. Ważne jest, by dostosować te parametry odpowiednio do przyszłego zastosowania produktu. Wyrób tego typu musi spełniać też określone normy i posiadać właściwe licencje, które świadczą o jego jakości. Najważniejsza jest licencja SSMC, która gwarantuje niezmienną przez lata siłę magnesu. Daje też nabywcy pewność, że wyrób nie ulegnie korozji wewnętrznej. W przypadku, gdy magnes będzie miał kontakt ze skórą lub produktami spożywczymi, powinien posiadać certyfikaty: CE, FC i RoHS.