W Polsce w ostatnich latach powstało wiele nowoczesnych złomowisk. Wiele z nich przeszło również gruntową modernizację stając się ośrodkami na najwyższym europejskim poziomie, spełniając wszystkie ważne standardy. Ich znaczenie w działaniach recyklingowych jest zaś nieocenione – skupy surowców wtórnych to pierwsze ogniwo w całym procesie odzysku takich materiałów kolorowych, jak m.in. miedź!

Czym są metale kolorowe?

Za metale kolorowe uznaje się metale nieżelazne, czyli te, które w swoim składzie nie posiadają domieszek żelaza. Przede wszystkim w tej grupie można zatem wymienić brąz, cynę miedź, mosiądz, a także ołów. Warto przy tym wiedzieć, że wykorzystywane są one dzisiaj w niezliczonych branżach, począwszy od budownictwa i wnętrzarstwa, przechodząc przez elektronikę i energetykę, a kończąc nawet na przemyśle lotniczym, petrochemicznym, czy stoczniowym.

Odzyskiwane metale kolorowe, często stanowią zatem uszkodzone podzespoły motoryzacyjne, czy też tzw. elektrośmieci – mowa o zużytych sprzętach RTV i AGD, z których wydobywa się m.in. miedź, a następnie przetwarza w odpowiednich procesach recyklingowych. Tym poddawane są również wielokrotnie przewody, kable, czy różnego rodzaju instalacje sanitarne, które również są tworzone z metali nieżelaznych.

Konieczność recyklingu metali kolorowych

Recykling metali kolorowych to już dzisiaj nie możliwość, ale wręcz konieczność. Mówią o tym m.in. dyrektywy UE, które dla każdego państwa wyznaczają poziom odzysku surowców wtórnych, jaki musi być uzyskany w ciągu jednego roku. Działania takie mają zaś olbrzymie znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego, naturalnych zasobów planety, a także również wpływają na ekonomię – wydobycie np. miedzi pierwotnej jest kilkukrotnie drożdże, niż przeprowadzenie procesu recyklingowego, który pozwala uzyskać surowiec o takich samych parametrach technicznych! Nic dziwnego, że dzisiaj w całej Europie, zapotrzebowanie właśnie na miedź, jest nasycane w 40% materiałem z odzysku…

Pierwsze etapy recyklingu

Pierwsze etapy recyklingu, są w przypadku metali kolorowych bardzo ważne. To wtedy dochodzi bowiem do wstępnej selekcji i segregacji, co przeprowadzają skupy surowców wtórnych – przykładem tego nowoczesnego i świetnie zorganizowanego jest Skup Złomu KAMRA. W następnej kolejności przekazują one zaś odpady do specjalistycznych firm, które wdrażają odpowiednie działania odzysku. Często polegają one na wstępnej obróbce mechanicznej, na wypalaniu farb i nadruków, na usuwaniu lakieru, przetapianiu, a także filtracji  i oczyszczaniu. Każdy metal kolorowy, wymaga jednak zastosowania innych rozwiązań technologicznych.