Obróbka skrawaniem zawdzięcza swoją popularność głównie temu, że może być skutecznie wykorzystywana w obróbce tworzyw sztucznych, drewna oraz nawet najtwardszych stopów metali. Tego rodzaju obróbka wykonywana przez maszyny jest przede wszystkim bardzo precyzyjna oraz umożliwia uzyskanie wszelakich kształtów. Z tego też względu warto dowiedzieć się nieco więcej o obróbce skrawaniem.

Obróbka skrawaniem

Poruszając temat obróbki skrawaniem, najlepiej będzie od razu przejść do opisania jej poszczególnych rodzajów. Do popularnych technologii wykorzystywanych w ramach obróbki skrawaniem należą:

  • wiórowa obróbka skrawaniem,
  • obróbka ścierna
  • obróbka obwiedniowa oraz erozycja,

Wiórowa obróbka skrawaniem polega na oddzielanie naddatku tworzywa w kształcie spiralnych wiórów. Maszyna wykorzystująca ten rodzaj obróbki funkcjonuje we współpracy z narzędziami z pewną liczbą ostrzy o z góry ustalonej geometrii. Co więcej, wiórowa obróbka skrawaniem dzieli się na kilka technik w postaci frezowania, toczenia oraz wiercenia. Frezowanie, jak łatwo się domyślić, wymaga od fachowca znajomości obsługi frezarki. Proces składający się na frezowanie opiera się na ruchu obrotowym nad elementem podlegającym obróbce. W ramach frezowania można wyróżnić także frezowanie obwodowe przeciwbieżne, które to polega na przesuwaniu krawędzi tnącej narzędzia w kierunku przeciwnym do posuwu samego materiału.

Istnieje także odmiana frezowania w postaci frezowania obwodowego współbieżnego, które to z kolei polega na ruchu powyższych elementów w jednym kierunku. To jednak nie wszystko, co warto wiedzieć o frezowaniu obwodowym, gdyż w jego ramach wykonuje się także takie czynności, jak walcowanie kształtowe oraz walcowanie czołowe. Walcowanie kształtowe opiera się na umieszczeniu krawędzi skrawających na powierzchni walcowej, natomiast w przypadku walcowania czołowego krawędzie te umieszczone są na powierzchni bryły obrotowej o zarysie złożonym. Informacje na temat tego rodzaju obróbki zaczerpnęliśmy od ekspertów z firmy PKN Ziemba.

Toczenie oraz wiercenie

Na wiórową obróbkę skrawaniem składają się także takie techniki, jak toczenie oraz wiercenie. Toczenie polega na obróbce zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej przedmiotów, o których to kształcie można powiedzieć, że jest on bryłą obrotową w postaci chociażby walca. Za pomocą toczenia materiał zostaje wprowadzony w ruch obrotowy oraz jest jednocześnie obrabiany z wykorzystaniem noża tokarskiego, za pomocą którego usuwa się nadmiar tworzywa w celu uzyskania określonego kształtu. Wiercenie natomiast polega na wykonywaniu otworów o konkretnych wymiarach z wykorzystaniem wierteł o przeróżnej średnicy oraz konstrukcji, co umożliwia skutecznie osiągnąć z góry ustalony rezultat.

Pozostałe metody obróbki

W ramach obróbki skrawaniem wyróżniamy także obróbkę ścierną, która to polega na nadawaniu przedmiotom dokładnych parametrów. Z tego względu, ten rodzaj obróbki często jest także określany jako obróbka wykończeniowa. W celach dokonania obróbki ściernej wykonuje się takie czynności, jak szlifowanie, honowanie oraz polerowanie. Szlifowanie ma na celu przede wszystkim wykańczanie powierzchni przedmiotów, ale także wykorzystywane jest w celu nadawania przedmiotom konkretnych kształtów. Honowanie z kolei wykorzystywane jest do wykańczania wewnętrznych płaszczyzn, a polerowanie polega na nadawaniu powierzchni połysku oraz gładkości.

Na koniec, wspomnieliśmy także o obróbce obwiedniowej oraz erozycji, które to składają się na jedne z rzadziej wykorzystywanych metod obróbki skrawaniem. Obróbka obwiedniowa najczęściej wykorzystywana jest w celu wyprodukowania kół zębatych. Erozycja natomiast wykorzystuje ultradźwięki, wyładowania elektryczne oraz strumienie cząstek w celu usuwania części materiału. Co warto przy tym zaznaczyć, cząstki wykorzystywane w celach erozycji najczęściej stanowią elektrony, fotony oraz jony, z których to składający się strumień zostaje nakierowany na daną część materiału z dużym stopniem koncentracji kinetycznej.