Praca w tartaku jest specyficzna i niełatwa. Ze względu na szczególne warunki nie każdy do niej się nadaje. Przede wszystkim wiąże się z ogromem nauki. By zostać tartacznikiem potrzebna jest pasja i chęć wykonywania tego zawodu. Do tego nieodzowna jest także duża siła fizyczna i odporność, umożliwiająca wykonywanie codziennych obowiązków zużyciem specjalistycznego sprzętu do obróbki drewna.

Nauka zawodu i predyspozycje do jego wykonywania

Drewno jest cenionym i szlachetnym materiałem, dlatego praca z nim wymaga odpowiedzialności i odpowiedniego przygotowania. Wysoka jakość produktu finalnego zależy od całego procesu produkcji, w którym ważne jest przestrzeganie zasad związanych z technologią, przy zachowaniu obowiązujących norm jakościowych. Nie można tutaj pozwolić sobie na popełnianie błędów. Dlatego kandydat na tartacznika musi przede wszystkim szybko przyswajać wiedzę. Poza tym osoba pracująca w tartaku musi być spostrzegawcza, posiadać bardzo dobrą koordynację wzrokowo-ruchową oraz wysoką sprawność psychofizyczną i manualną. Do tego przydadzą się zręczne ręce i umiejętność dostosowywania się do zmieniających warunków pracy. Istotna także jest dokładność i precyzja podczas wykonywania pracy.

Warunki pracy i zakres obowiązków

Pracownicy tartaku, takiego jak Paweł Szalonek Tartak Zakład Usługowo - Handlowy, pracują w warunkach trudnych, z elementami, które mogą stanowić zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia. Dotyczy to zarówno pracy na powietrzu i w zamkniętych pomieszczeniach. O ich obowiązków należy przyjęcie i przygotowanie materiału do obróbki, które polega na ocenie surowca, jego przerobie i obsłudze maszyn.  Tartacznicy są narażeni na duży hałas, drgania i wibracje, pylicę oraz wszelkie urazy podczas pracy z maszynami. Dlatego konieczne jest posiadanie specjalistycznej odzieży roboczej, ochronnych okularów, słuchawek oraz butów z twardymi czubkami. Wszystko to dla bezpieczeństwa pracowników.

Usługi tartaczne

Praca tartaku wiążę się wykorzystaniem wielu maszyn. Dzięki specjalistycznym sprzętom tartak może produkować wiele wyrobów tartacznych wykorzystywanych w przemyśle budowlanym czy meblarskim.  Surowe drewno może zostać przekształcone w tarcicę budowlaną. Można z niego wykonać więźby dachowe, krawędziaki, łaty, kontrłaty, deska szalunkowa, deska rynnowa, deska podbitkowa, sztachetki. Tartak pana Pawła Szalonka oprócz wymienionych produktów oferuje także drewno na zamówienie w postaci belek, czy nawet drewno opałowe. Zajmuje się również cięciem drewna na wymiar oraz jego dostawą do klienta.