Soja to roślina strączkowa, która należy do grona najważniejszych roślin uprawnych. Odgrywa istotną rolę w przemyśle spożywczym — ze względu na wysoką zawartość białka, stanowi doskonałą alternatywę dla produktów mięsnych. Ponadto wytwarza się z niej paszę dla zwierząt. Największe ilości soi produkuje się w Brazylii, Stanach Zjednoczonych i Argentynie. Czy uprawa tej rośliny jest opłacalna również w Polsce? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź.

Opłacalność uprawy soi w Polsce

W ostatnich latach uprawa soi w Polsce zaczyna zyskiwać na popularności. Coraz więcej rolników decyduje się na jej wysiew, ponieważ jest ona ogólnie wysoce opłacalna. Z jednego hektara soi można uzyskać 3 tony plonów. Koszty jej uprawy są stosunkowo niskie, soja nie wymaga intensywnego nawożenia, ochrony, ani użycia specjalistycznego sprzętu. Dodatkowo przedsiębiorcy mają możliwość otrzymania dopłaty państwowej do uprawy roślin strączkowych, do zazieleniania, czy dopłaty do materiału siewnego.

Dlaczego warto uprawiać soję?

Uprawa soi w Polsce jest opłacalna, a ponadto ma wiele dodatkowych zalet. Dzięki obecności brodawek, które żyją na korzeniach w symbiozie z tą rośliną, poprawiają się właściwości biologiczne i fizyczne gleby, a także jej struktura. Wypustki te sprawiają, że soja asymiluje z powietrza odpowiednie ilości azotu, który wpływa na zwiększenie plonów i zostawia korzystne warunki do kolejnych upraw. Ponadto soja nie wymaga intensywnej ochrony, a jej uprawa nie wymusza użycia specjalistycznego sprzętu oraz pomaga w realizacji obowiązku zazieleniania gospodarstw rolnych.

Jak należy zasiewać soję w polskim klimacie?

Uprawiając soję, należy wybrać odpowiednie odmiany, które dobrze znoszą polski klimat i krótkie dni. Najlepiej zdecydować się na takie, których wegetacja jest nie dłuższa niż 140 dni. Dobrze sprawdzają się odmiany wczesne, ale jeśli gospodarstwo położne jest na południu kraju, można wybrać także te późniejsze. Soja to roślina preferująca płytki zasiew — optymalna głębokość wynosi 3 cm. Należy także pamiętać, że wymaga ona odpowiedniej gleby. Powinna być przewiewna, szybko się ogrzewać, posiadać dobry podsiąk wody oraz być bogata w składniki odżywcze. Zdecydowanie nie sprawdzą się w tym celu gleby kwaśne oraz zbyt obfite w materię pochodzenia organicznego. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie internetowej Polska Soja.

Uprawa soi nie jest ograniczona jedynie do miejsc występujących w ciepłej strefie międzyzwrotnikowej. Przy odpowiednim wyborze odmiany soi i zastosowaniu właściwych zasad wysiewu, jest ona opłacalna również w Polsce.