Maciory oraz knury to żywiec, który powszechnie wykorzystywany jest m.in. w przemyśle spożywczym. Zwierzęta hodowlane tego typu magazynowane są nierzadko w specjalnych skupach, skąd następnie trafiają do ostatecznego odbiorcy. Z takimi punktami współpracę mogą nawiązać zarówno rolnicy, jak i spore zakłady zajmujące się np. produkcją wyrobów mięsnych. Jak zatem dokładnie działają skupy macior i knurów?

Odbiór żywca od hodowców

Z usług skupów macior i knurów korzystają przede wszystkim rolnicy indywidualni. Nierzadko zajmują się oni bowiem hodowlą żywca, który docelowo przeznaczony jest na ubój. Jego sprzedaż może być uwarunkowana aktualnym popytem na rynku i możliwościami w tym zakresie samych hodowców. Często rolnikom trudno jest samodzielnie zbyć maciory czy knury, jednak z pomocą przychodzą specjalistyczne skupy. Nie tylko oferują atrakcyjne ceny za żywiec, ale przyjmują też jego zróżnicowane ilości.

Dodatkowym atutem nawiązania współpracy ze skupem macior i knurów jest możliwość odbioru żywca przez nabywcę. Własnym transportem dysponuje firma MAKI Sp z o.o., która jest przygotowana do przewozu trzody chlewnej do swojej siedziby bezpośrednio od rolnika. Skup macior i knurów przyjmuje zatem żywiec od hodowców, a następnie przewozi go do specjalnie przygotowanej bazy. W siedzibie trzoda jest następnie magazynowana w komfortowych warunkach. Jakie są kolejne etapy działania sprawdzonego skupu macior i knurów?

Do kogo trafia trzoda chlewna ze skupu?

Firmy zajmujące się wyrobem wędlin czy innych produktów z mięsa wieprzowego nierzadko nie mogą sobie pozwolić na kosztowny transport żywca i tym samym zakup bezpośrednio od rolnika. Korzystają więc z usług firm pośredniczących, czyli skupów macior i knurów. Trzoda chlewna znajdująca się w przystosowanym do jej magazynowania budynku jest zdrowa i gotowa do dalszego transportu. Trafia więc ze skupu m.in. do zakładów różnych grup producenckich, które wysokiej jakości mięso wykorzystują do przygotowywania artykułów spożywczych.

Skupy macior i knurów działają zatem na zasadzie swego rodzaju pośrednika, który nabywa trzodę chlewną najczęściej bezpośrednio od hodowców, a następnie sprzedaje ją zainteresowanym klientom hurtowym. Wszystko to łączy z możliwością odpowiedniego magazynowania żywca i jego przewozu w bezpiecznych warunkach, dzięki czemu jest to jedno z najlepszych źródeł dla firm chcących pozyskać najwyższej jakości mięso wieprzowe. Docelowy odbiorca knurów czy macior nie musi organizować ich transportu – zajmie się  tym skup, dostarczając trzodę do wskazanej siedziby klienta.