Nawadnianie pól i upraw to jeden z najważniejszych elementów funkcjonowania gospodarstw rolnych, szkółek leśnych, plantacji itp. Wynika to z faktu, że współczesne warunki pogodowe są dość trudne do przewidzenia, a co za tym idzie zdarzają się obfite opady, powodzie, ale także długotrwałe susze, co sprawia, że aby zadbać o dostarczenie właściwej ilości wody dla uprawianej roślinności niezbędne jest wykorzystanie sztucznych rozwiązań regulujących nawodnienie na danym terenie, czego najlepszym przykładem są deszczownie polowe.

Deszczownie - różnorodność rozwiązań

Deszczownie to jeden z najpopularniejszych systemów nawaniających pola i uprawy o zróżnicowanym charakterze. Zastosowanie tego typu rozwiązań pozwala na uniezależnienie się w okresie wegetacyjnym od niekorzystnego rozkładu opadów atmosferycznych. Należy jednak pamiętać, że przy wyborze deszczowni warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia firm zajmujących się dystrybucją systemów nawadniających, takich jak Klaudia sp. z o.o., co wynika z faktu, że dostępne na rynku deszczownie można podzielić na:

  • stałe – tego typu system nawadniania opiera się na sieci rurociągów na stałe zakopanych w ziemi na terenie nawadnianym, co pozwala na dostarczanie wody specjalnym agregatem pompującym, na całą powierzchnię uprawną,
  • półstałe – w tym przypadku agregat pompuje wodę do instalacji, której tylko część rur zakopanych jest na stałe w ziemi, zaś druga część tego systemu jest przenośna, a co za tym idzie może być układana i demontowana w wybranym momencie według potrzeb,
  • ruchome (przenośne lub jezdne) – gdzie całość urządzeń możemy transportować w dowolne miejsce, przy czym należy pamiętać o dostępie i podłączeniu do źródła wody. Jeśli chodzi o ruchome systemy nawadniania to w ramach tego podziału wyróżnić można deszczownie obrotowe (ramię ze zraszaczami przemieszcza się po okręgu nawadniając obszar w kształcie koła), deszczownie ramieniowe samojezdne (ze względu na wielkość i konieczność konstruowania ramion nadają się głównie na bardzo duże obszary), deszczownie bębnowe z nawijanym rurociągiem (najwygodniejsze pod względem wygody użytkowania oraz elastyczności stosowania).

Wybór systemu nawadniania, w tym także deszczowni, zależy przede wszystkim od tego co chcemy nawadniać. Dodatkowo też przede wszystkim należy ustalić możliwości dostępu do wody oraz doprecyzować kwestie możliwości pokrycia potrzeb wodnych w danym gospodarstwie z uwzględnieniem regionu kraju, rodzaju gleby oraz poziomu gruntowego wody.

Zalety deszczowni polowych

Deszczownie nie należą do najtańszych rozwiązań, a mimo to systemy nawodnieniowe tego typu stanowią niezwykle popularne rozwiązanie stosowane, w przypadku pól uprawnych, plantacji, sadów, a nawet szkółek, łąk i pastwisk, na co wpływ ma niewątpliwie szereg zalet jakie niesie ze sobą zastosowanie deszczowni, gdzie wymienić należy:

  • różnorodność dostępnych konstrukcji, co pozwala dopasować idealne rozwiązanie w zależności od potrzeb,
  • zastosowanie deszczowni powala na precyzyjne dawkowanie wody w wybrane miejsca lub na całą uprawę oraz pełną kontrolę nad ilością dostarczanej wody,
  • deszczownie oprócz nawodnień uprawowych mogą służyć do nawożenia roztworami wodnymi lub gnojownicą oraz do zabezpieczania siewów przed spóźnionymi wiosennymi przymrozkami,
  • systemy tego typu mogą zostać wykorzystane do prowadzenia akcji przeciwpożarowej lub przeciwpowodziowej.

Odpowiednie nawodnienie pól i upraw to zbyt ważna kwestia by ją bagatelizować i pozostawiać bez kontroli, licząc na przyjazną aurę. Na szczęście na rynku funkcjonują wyspecjalizowane firmy oferujące deszczownie oraz inne systemy nawadniania, których pracownicy, dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy, pomagają dobrać optymalne rozwiązania dotyczące wody dostarczanej pod różnego rodzaju uprawy.