Nowoczesne i w pełni sprawne maszyny rolnicze to podstawa każdego gospodarstwa rolnego. Bez nich nie mogą funkcjonować zarówno te małe, jak i duże, prowadzące działalność gospodarczą. Sprzęt wysokiej jakości jest jednak kosztowny, a oszczędzanie na nim może przysporzyć więcej kosztownych problemów podczas eksploatacji związanych z wymianą części. Korzystnym rozwiązaniem może być zakup maszyny rolniczej w ramach leasingu lub na kredyt.

Kredyt dla rolnika czy zwykły?

Zakup maszyny rolniczej to poważna inwestycja, którą trzeba odpowiednio zaplanować. Niekiedy jest to krok konieczny, ponieważ nie ma innego sposobu na unowocześnienie gospodarstwa. Warto zatem zastanowić się nad możliwościami, które zmniejszą obciążenie naszego budżetu. Na optymalne rozłożenie kosztów pozwala kredyt. W ramach programu wsparcia dla młodych rolników możliwe jest skorzystanie z kredytu preferencyjnego. Część odsetek przejmuje ARiMR, co sprawia, że kredyt ma niskie oprocentowanie. Może zostać wzięty nawet na piętnaście lat, ale warunkiem jego uzyskania jest wpłata około 20% wkładu własnego.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup maszyny rolniczej za pieniądze uzyskane ze zwykłego kredytu. Ma on wyższe oprocentowanie niż kredyt preferencyjny, ale jest za to dostępny również rolnikom z dłuższym stażem w prowadzeniu gospodarstwa. Młodzi gospodarze również mogą z niego skorzystać, jeśli nie uda im się uzyskać kredytu dla rolnika. Musimy jednak zwrócić tu uwagę na wysokość prowizji, dodatkowe koszty oraz okres kredytowania. Warto zadbać o to, aby harmonogram spłat został dostosowany do sezonowości prac. Tu także ważna jest wysokość wkładu własnego.

Zalety leasingu maszyny rolniczej

Rosnącą popularnością wśród rolników cieszy się oferta leasingu maszyn rolniczych. Usługa to świetnie sprawdziła się na gruncie motoryzacji, najczęściej bowiem dotyczy samochodów. Jej zalety sprawiły jednak, że szybko przyjęła się w innych obszarach działalności – również w rolnictwie. Sprzedawcy działający w branży, w tym Składnica Maszyn Rolnych Rolmasz, oferują swoim klientom w ramach umowy leasingu maszyny rolnicze takie jak:

  • brony talerzowe,
  • pługi,
  • glebogryzaki,
  • rozsiewacze nawozu,
  • oraz wiele innych.

Warunkiem wzięcia maszyny rolniczej w leasing jest jednak prowadzenie gospodarstwa, któremu nadano numer NIP, czyli prowadzenie rolnej działalności gospodarczej. Jakie płyną z tego rozwiązania korzyści? Podobnie jak w przypadku kredytu koszty zakupu zostają rozłożone. Spłata następuje tu jednak o wiele szybciej, a po zakończeniu umowy możemy oddać maszyny z leasingu i zastąpić je nowymi lub zachować. W ten sposób możliwe jest regularne unowocześnianie gospodarstwa.