Jeżeli chcemy mieć obfite plony, musimy zadbać o rośliny. Środki ochrony roślin, nawozy i opryskiwacze itp. produkty, są niezbędne do ich wzrostu. Z zakupem produktów nie ma dziś problemu, ponieważ zaopatrzymy się w sklepie ogrodniczym. Istotne jest, żebyśmy wybrali asortyment tylko od najlepszych producentów. Stosujmy produkty zgodnie z ich przeznaczeniem.

Środki ochrony roślin.

Środki ochrony roślin stosujmy zapobiegawczo, zanim wystąpią pierwsze objawy choroby i pojawią się szkodniki. Jeśli jednak nie zdążymy i rośliny zostaną zainfekowane, użyjmy środków w chwili, kiedy zauważymy pierwsze objawy. Najważniejsze, żebyśmy wybrali preparat przeznaczony do danej rośliny. Zanim go użyjemy, zapoznajmy się z instrukcją. Etykieta zawiera także informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa i zagrożeń. Zachowajmy szczególną ostrożność i, załóżmy rękawice oraz odpowiednią odzież ochronną. Nadmiaru płynu nie wolno wylewać do kanalizacji i zbiornika wodnego! Pozostały środek płynny, ponownie rozprowadźmy na tej samej opryskanej powierzchni. Zabieg wykonujemy opryskiwaczem. Środki ochrony roślin mają silnie chemiczny skład, więc są niebezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska. Stosujmy je bardzo rozsądnie i niezbyt często. W hurtowni rolniczej Agro-Mal otrzymamy odpowiednie środki ochrony roślin.

Odpowiednie nawozy.

Rośliny potrzebują nawozów, aby rosły i prawidłowo się rozwijały. Krótko mówiąc, bez nawozów nic nam nie urośnie. Każda roślina ma inne wymagania i dlatego bardzo ważne jest, by zastosować odpowiedni nawóz ogrodniczy. Musimy mieć dokładną wiedzę, na temat roślin, które sadzimy, wówczas zastosujemy odpowiedni preparat. Nawozy dzielimy na:

Sztuczne  -  mineralne (sypkie, granulowane, płynne)
  • wieloskładnikowe
  • jednoskładnikowe

Naturalne: oborniki, gnojówki, fosforyty, guano, nawozy mineralne pochodzenia naturalnego, mączki skalne -  wapna

Organiczne: kompost, biohumus i resztki pożniwne.

Do nawozów organicznych wystarczy sama natura, a do naturalnych potrzebne są zwierzęta.

Nawozy organiczne i naturalne zawierają niewiele odżywczych składników odżywczych, w stosunku do nawozów mineralnych.

Agrowłóknina.

Agrowłóknina jest cienkim materiałem z polipropylenu. Sprzedawana jest w kilku gęstościach oaz kolorach, umożliwiających odróżnienie agrowłókninę do ściółkowania od agrowłókniny zimowej.

  • Agrowłóknina do ściółkowania  -  ma na celu ograniczanie rozwoju chwastów i utrzymywanie odpowiedniej wilgotności. Produktu używa się w ogródkach jak do upraw owoców w sadach.
  • Agrowłóknina wiosenna  -  jest stosowana wczesną wiosną, przy uprawach truskawek. . Agrowłóknina wiosenna chroni przed przymrozkami. Pod kołderką z agrowłókniny jest nieco wyższa temperatura, niż w otoczeniu, co przyspiesza wegetację. Agrowłóknina wiosenna zapobiega parowaniu wody z gruntu.
  • Agrowłóknina zimowa – osłania wrażliwe kwiaty na przemarzanie i wiatr. Jesienią (przed pierwszymi przymrozkami) owija się całe okazy białą osłonką i tak pozostawia do wiosny.
  • Agrowłóknina biała – służy do okrywania roślin. Agrowłókninę białą rozkłada się wiosną na uprawach, mocując tak do gruntu, by zbyt mocno jej nie naciągnąć. Rośliny muszą mieć pod nią więcej wolnej przestrzeni.

Materiał siewny.

Zakłady produkcji nasion zlecają rolnikom, namnażanie roślin. Skupują nasiona posiadające odpowiednie certyfikaty i świadectwa, wydane w UE lub kontraktując ich plony. Część roślin służy, więc do rozmnażania, czyli części generatywne: owoce, części owoców, nasiona, oraz wegetatywne kłącza, bulwy, cebule, rozłogi, korzenie spichrzowe. Materiał siewny musi mieć określone normy jakościowe. Przykładowo, dobre siewne ziarno zbóż, musi być wolne od nasion chwastów oraz innych zanieczyszczeń, a także od chorób i szkodników. Powinno mieć wysoką zdolność i energię kiełkowania, odpowiednią masę, zapach oraz kolor. Wartość materiału siewnego w dużym stopniu zależy od pogody w czasie zbioru i warunków przechowywania.