Rzepak zazwyczaj kojarzy się nam z olejem rzepakowym, który najczęściej wykorzystuje się w kuchni. Tymczasem ta roślina ma o wiele większy potencjał i wykorzystuje się ją również w innych dziedzinach przemysłu. O tym, jak można przetworzyć rzepak i co z niego uzyskać wiedzą pracownicy spółdzielni rolniczej Ogrodnik. Aby jednak móc czerpać z jego właściwości garściami, w pierwszej kolejności należy skupić się na prawidłowej uprawie rzepaku.

Jak wygląda uprawa rzepaku?

W uprawie rzepaku kluczowy jest wybór odpowiedniej odmiany tej rośliny. To właśnie od niej należy moment siewu. Rzepak jary wysiewa się możliwie najwcześniej, książkowym momentem jest początek kwietnia. Rolnicy muszą jednak zwrócić uwagę na to, aby gleba była już rozmarznięta i osuszona. Optymalnym terminem na zasianie rzepaku ozimego jest natomiast sierpień, a więc końcówka lata. Należy jednak podkreślić, że dokładny moment będzie zależeć od terenów, na jakich zostanie zasiane roślina. W północno-wschodniej części Polski rolnicy przystępują do pracy jeszcze przed 10 sierpnia, natomiast właściciele gospodarstw rolnych leżących na południowo-zachodnim krańcu naszego kraju wysiewają rzepak w ostatnie dni tego miesiąca.

Trzeba pamiętać o tym, że rzepak jest niezwykle wrażliwy na zalanie wodą, w związku z tym nie powinno się go siać na terenach bagiennych. Gleba, na której ta roślina wyrośnie, musi być drenowana i nie mieć zagłębień. Koszenie rzepaku rozpoczyna się wtedy, kiedy jego łany zmieniają barwę z ciemnozielonego na kolor jasnożółty. Udane i efektywne zbiory umożliwia zastosowanie kombajnu oraz wykorzystanie odpowiedniej metody. Rolnicy mają do wyboru technikę dwufazową, która sprawdzi się szczególnie wówczas, gdy łany różnią się od siebie wysokością, a także metodę jednofazową.

Gdzie wykorzystuje się rzepak?

Najbardziej znanym wykorzystaniem rzepaku jest oczywiście uzyskanie z jego ziaren oleju, który może trafić do kuchni w tej postaci, ale może zostać również przetworzony na margarynę bądź inny tłuszcz kuchenny. Produkcją zbóż, w tym także rzepaku zajmuje się spółdzielnia rolnicza Ogrodnik z Polic. Co ciekawe, potencjał tej rośliny docenią także stolarze, którzy chcą zabezpieczyć drewno przed wilgocią oraz zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Z rzepaku można zrobić również pokost, czyli impregnat do powierzchni drewnianych. Co więcej, ta roślina ma również ogromne znaczenie dla ekologii. Rzepak wykorzystuje się do produkcji biodiesla, czyli alternatywnego źródła paliwa, które jest przyjazne dla środowiska naturalnego.